WHC: rekordowe oczekiwanie na wymianę endoprotezy

ZDROWIE

Autor: WHC/Rynek Seniora   04 kwietnia 2016 15:27


WHC: rekordowe oczekiwanie na wymianę endoprotezy Endoprotezoplastyka stawu biodrowego od kilku lat pozostaje w czołówce problemów polskich pacjentów. Fot. PTWP Paweł Pawłowski

Na wykonanie endoprotezoplastyki stawu biodrowego, polscy pacjenci oczekują średnio: 3,7 roku w przypadku stabilnym oraz ponad 1,5 roku w przypadku pilnym. Negatywny trend w dostępie do świadczeń utrzymuje się od lat, a wprowadzony przez Ministerstwo Zdrowia „pakiet kolejkowy” nie przyniósł efektu w postaci skrócenia kolejek.

Endoprotezoplastyka stawu biodrowego od kilku lat pozostaje w czołówce problemów polskich pacjentów. Zdaniem ekspertów na wydłużający się czas oczekiwania w przypadku wymiany stawu biodrowego może mieć wpływ wydłużenie się długości życia, zwiększanie się liczby pacjentów, szybsze kierowanie na zabieg operacyjny, zapisywanie pacjentów do kilku kolejek jednocześnie, chęć bycia operowanym przez wybranego specjalistę, wzrost skuteczności leczenia oraz „przeżywalności protez”.

Nikt jednak nie jest w stanie dać jednoznacznej odpowiedzi, czy problem leży w niewystarczającej ilości środków finansowych, czy w złej organizacji leczenia i braku zarządzania kolejkami, a może gdzie indziej.

Według danych zebranych przez Watch Health Care aktualnie polscy pacjenci zakwalifikowani jako przypadek stabilny, oczekują średnio 3,7 lat na wykonanie tego zabiegu. Niestety w niektórych ośrodkach w kraju czas oczekiwania może wynosić nawet 8, 10 czy 17 lat. W najnowszym Barometrze WHC znaleźć można zestawienie rekordowych kolejek do endoprotezoplastyki (z podziałem na województwa), jakie odnotowano w 48 placówkach w Polsce (stan na luty/marzec 2016 r.).

Nie ma w Polsce dziedziny medycyny, w której nie odnotowano by kolejki. Zgodnie z najnowszym Barometrem WHC, średni czas oczekiwania na wykonanie świadczenia zdrowotnego wynosi 3 miesiące.

Obecnie pacjent w Polsce najdłużej czeka do lekarzy następujących specjalizacji: endokrynolog (9,8 mies.), ortodonta (9,8 mies.), kardiolog (5,8 mies.), chirurg naczyniowy (5,3 mies.), chirurg plastyczny (5,2 mies.), angiolog (5,2 mies.)

Od rozpoczęcia przez Fundację WHC monitoringu ochrony zdrowia kolejki systematycznie rosną.

- Jak dotychczas żadna ze zmieniających się ekip w Ministerstwie Zdrowia nie znalazła skutecznego sposobu na zatrzymanie negatywnego trendu w dostępie do świadczeń. Wprowadzony w 2015 roku „pakiet kolejkowy” nie przyniósł efektu w postaci skrócenia kolejek - mówi Jacek Siwiec, wiceprezes zarządu Fundacji WHC.

- Publikując regularnie Barometr, pokazując skalę problemu, chcemy zwrócić uwagę oraz zachęcić polityków i decydentów do podjęcia realnych działań naprawczych  - dodaje Siwiec.

Podobał się artykuł? Podziel się!

BĄDŹ NA BIEŻĄCO!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekseniora.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Seniora: polub nas na Facebooku

Rynek Seniora: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych


Dyskusje


POLECAMY W PORTALACH

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
    Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Infodent24 Rynek aptek House Market
    Portal Spożywczy Puls HR Koszyk cenowy Property Design Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.