WHO: brak fizycznej aktywności osiągnął rozmiar światowej pandemiiTVN24/Rynek Seniora - 07 września 2018 17:00


Z powodu braku ruchu aż 1,4 miliarda ludzi na świecie naraża się na choroby przewlekłe - wynika z raportu Światowej Organizacji Zdrowia (WHO).

Zdaniem ekspertów WHO brak fizycznej aktywności osiągnął rozmiar światowej pandemii. Do takiego wniosku specjaliści doszli po przeanalizowaniu 358 badań ze 168 krajów świata.

Z raportu wynika, że 32 procent kobiet i 23 procent mężczyzn na całym świecie nie jest aktywnych fizycznie w stopniu wystarczającym na tyle, by chronić się przed chorobami serca, rakiem piersi, jelita, cukrzycą, nadciśnieniem, wysokim poziomem cholesterolu, udarem czy nadwagą - podaje TVN24.

Zdaniem ekspertów "wystarczający stopień" to : jeżeli preferujemy umiarkowaną aktywność fizyczną 2,5 godziny tygodniowo. Jeżeli wolimy dać sobie wycisk, w tygodniu wystarczy ćwiczyć 75 minut. To nie koniec. Przez dwa dni w tygodniu trzeba dbać o to, by wzmacniać mięśnie.

Najbardziej "aktywne" kraje na świecie to Uganda i Mozambik. Tylko sześć procent ich mieszkańców prowadzi siedzący tryb życia.

Więcej: www.tvn24.pl