WHO ostrzega: alkohol zwiększa ryzyko raka

ZDROWIE

Autor: PAP/Rynek Seniora   08 listopada 2016 12:40


WHO ostrzega: alkohol zwiększa ryzyko raka Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Spożywanie alkoholu przyczynia się co roku do około 700 tys. nowych przypadków nowotworów złośliwych na świecie - szacuje Międzynarodowa Agencja do Badań nad Rakiem (IARC). Liczba zgonów z powodu tych nowotworów jest oceniana na blisko 370 tys. rocznie.

Największy odsetek nowotworów związanych z alkoholem odnotowuje się w krajach rozwiniętych - w Ameryce Północnej, Australii i Europie (zwłaszcza wschodniej). Ale trend ten powoli zaczyna się zmieniać, gdyż mieszkańcy krajów rozwijających się zaczynają pić coraz więcej napojów z alkoholem, podkreślają eksperci IARC, działającej przy Światowej Organizacji Zdrowia (WHO).

Porównując ryzyko zachorowania na raka u osób pijących alkohol oraz u abstynentów eksperci agencji wyliczyli, że konsumpcja alkoholu odpowiada za 5 proc. wszystkich nowych przypadków nowotworów złośliwych i za 4,5 proc. zgonów z ich powodu rocznie.

- Duża część populacji nie jest świadoma, że alkohol może wywoływać raka - komentuje Kevin Shield z IARC, który jest współautorem jeszcze niepublikowanego raportu na ten temat. Tymczasem WHO zalicza alkohol do głównej grupy czynników rakotwórczych (kancerogennych).

Najsilniejszy związek eksperci IARC odnotowali między piciem alkoholu a ryzykiem zachorowania na raka piersi - ponad jedna czwarta nowych przypadków tego raka ma związek z alkoholem. Co ważne, ryzyko to rośnie wraz z ilością spożywanego alkoholu, zaznacza Shield. Na drugim miejscu listy znalazł się rak jelita grubego - picie alkoholu powiązano z 23 proc. przypadków tego nowotworu.

Dotychczasowe badania potwierdzają związek między piciem alkoholu a wyższym ryzykiem siedmiu nowotworów złośliwych - raka piersi, raka jelita grubego i odbytnicy, raka wątroby, gardła, krtani i przełyku.

Choć dokładny mechanizm rakotwórczego działania alkoholu nie został jeszcze rozszyfrowany, to z badań wynika, że odpowiedzialny jest za nie głównie produkt przemiany materii etanolu - tj. aldehyd octowy. Związek ten powoduje uszkodzenia DNA, które - jeśli nie zostaną naprawione - mogą stanowić punkt wyjścia do rozwoju nowotworu.

Dane, które IARC zbierze w raporcie, zostały zaprezentowane podczas Światowego Kongresu Onkologicznego (World Cancer Congress), który w dniach 31 października - 3 listopada odbył się w Paryżu.

Podobał się artykuł? Podziel się!

BĄDŹ NA BIEŻĄCO!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekseniora.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Seniora: polub nas na Facebooku

Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych


Dyskusje


POLECAMY W PORTALACH

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu
    Dobrzemieszkaj Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Infodent24
    Rynek aptek House Market Portal Spożywczy Puls HR Property Design
    Koszyk cenowy Sady Ogrody Promocjada Puls HR