Wiceminister Pinkas o geriatrii i Instytucie Geriatrii: musimy być realistami
Autor: PAP/Rynek Seniora   25 lutego 2016 08:46

Narodowy Instytut Geriatrii, Reumatologii i Rehabilitacji powinien zostać doposażony - ocenił wiceminister zdrowia Jarosław Pinkas podczas środowego (25 lutego) posiedzenia sejmowej Komisji polityki senioralnej. Placówka ma pełnić ważną rolę w kształceniu w zakresie geriatrii.

Na mocy rozporządzenia Rady Ministrów z 25 sierpnia 2015 r. podjęto decyzję o przekształceniu warszawskiego Instytutu Reumatologii w Narodowy Instytut Geriatrii, Reumatologii i Rehabilitacji. Do zadań tej placówki należy m.in. prowadzenie badań naukowych oraz przygotowanie standardów i wytycznych w obszarze geriatrii, reumatologii oraz rehabilitacji medycznej.

Infrastruktura do poprawy
- W tej chwili (...) podjęto już istotne działania, żeby Instytut stał się ośrodkiem referencyjnym, z którego będzie wypływała wiedza dla lekarzy rodzinnych, lekarzy innych specjalności, a także będzie to miejsce kształcenia specjalistów w zakresie geriatrii - mówił Pinkas podczas posiedzenia komisji.

Wiceminister chwalił kadrę Instytutu, ale jednocześnie podkreślał konieczność doposażenia placówki; powiedział, że obecnie jest ona "w opłakanej kondycji infrastrukturalnej". Dopytywany o zakres planowanych działań powiedział, że m.in. wyremontowania wymaga kilka oddziałów.

- Żeby ten instytut miał możliwość implementowania nowych technologii medycznych - mówił.

Wyzwaniem koordynacja leczenia

Pinkas przypomniał na posiedzeniu komisji, że obecnie w Polsce jest ok. 300 geriatrów. Zaznaczył, że ich rolą przede wszystkim powinno być dzielenie się swoją wiedzą, prowadzenie ośrodków dydaktycznych oraz konsultacja z innymi lekarzami. Podkreślił też, że lekarze opieki podstawowej powinni być doskonale wykształceni w zakresie specyfiki diagnostyki i terapii osób starszych.

- Musimy być realistami: nie zbudujemy w Polsce oddziałów geriatrycznych, które zapewnią możliwość dostępu o każdej porze dnia i nocy każdej osobie starszej. (...). My mamy zapewnić dostęp do geriatrii, która wygląda w taki sposób, że mamy na oddziałach ludzi, którzy mają odpowiednie wykształcenie i którzy mają umiejętności geriatryczne - mówił Pinkas.

W informacji przekazanej członkom komisji resort zdrowia wskazuje, że kluczowymi wyzwaniami stojącymi przed systemem ochrony zdrowia są m.in. koordynacja leczenia seniorów, problem polipragmazji (niewłaściwa ordynacja leków) osób starszych, potrzeba zwiększenia specjalistów z zakresu geriatrii oraz wzrost kompetencji lekarzy rodzinnych zajmujących się osobami starszymi.

Resort podkreślił też wagę współpracy Instytutu Geriatrii jako podmiotu naukowo-badawczego z podmiotami leczniczymi oraz polskim i zagranicznym przemysłem. "Budowanie partnerstwa pozwala na prowadzenie prac badawczych, których celem jest opracowanie nowych produktów i usług dedykowanych potrzebom osób starszych" - dodaje MZ.

Opieka domowa i teleopieka
Poinformowano też, że jeden z kluczowych projektów Instytutu jest związany ze zmianami demograficznymi.

"Przedmiotowy projekt dotyczy opracowania standardu dla opieki domowej oraz jego wdrożenie w postaci pilotażu. Zgodnie z założeniami projektu opieka domowa świadczona byłaby w domu lub w środowisku pacjenta i uwzględniałaby wykorzystanie nowoczesnych technologii w zakresie teleopieki oraz systemów do zarządzania świadczeniem opieki przez wykwalifikowany personel opiekunów" - czytamy w informacji MZ.

Z opracowanej przez GUS prognozy demograficznej dla Polski na lata 2014-2050 wynika, że największym wyzwaniem dla polskiego systemu opieki zdrowotnej będzie zapewnienie opieki medycznej dla rosnącej populacji osób powyżej 65. roku życia. W 2050 r. liczba obywateli w wieku przekraczającym 65 lat podwoi się.

Podobał się artykuł? Podziel się!

BĄDŹ NA BIEŻĄCO!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekseniora.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Seniora: polub nas na Facebooku

Rynek Seniora: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych


Dyskusje


  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
    Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Infodent24 Rynek aptek House Market
    Portal Spożywczy Puls HR Koszyk cenowy Property Design Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.