Wiceminister Pinkas: w edukacji zdrowotnej odniesiemy sukces

ZDROWIE

Autor: PAP/Rynek Seniora   30 września 2016 13:29


Wiceminister Pinkas: w edukacji zdrowotnej odniesiemy sukces Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Myślę, że w zdrowiu publicznym odniesiemy spektakularny sukces - powiedział wiceminister zdrowia Jarosław Pinkas, komentując Narodowy Program Zdrowia na lata 2016-2020. Poinformował, że obecnie trwają konkursy na realizację poszczególnych założeń programu. WŚród pięciu celów operacyjnych NPZ jest zdrowie osób starszych.

Narodowy Program Zdrowia jest publikowany na podstawie ustawy o zdrowiu publicznym. Premier Beata Szydło rozporządzenie w sprawie programu podpisała w połowie września.

Pinkas podkreślił, że dzięki NPZ możliwe będzie prowadzenie szerokiej edukacji zdrowotnej. Przyczyni się on także m.in. do rozwoju polskich placówek naukowych i pozwoli zafunkcjonować wielu organizacjom zajmującym się zdrowiem publicznym.

- Jest to kompletnie nowa jakość, jesteśmy z tego niezwykle dumni. Mam wrażenie, że odmieni to sytuację obywateli, którzy będą mieli dostęp do rzetelnej wiedzy, zaczną prowadzić zdrowy tryb życia (...). Myślę, że w zdrowiu publicznym odniesiemy spektakularny sukces - powiedział Pinkas.

Nie możemy dopuścić do depopulacji
W ostatnich dniach ogłaszane są konkursy na realizację poszczególnych celów programu.

W projekcie programu przygotowanym jeszcze przez poprzedni rząd określono pięć celów operacyjnych NPZ, które dotyczyły: zdrowego odżywiania, zdrowia psychicznego, zdrowia osób starszych, ograniczenia stosowania używek oraz narażenia na środowiskowe i biologiczne czynniki ryzyka. Obecne kierownictwo ministerstwa dopisało szósty cel: zdrowie prokreacyjne.

Pinkas pytany, czy któryś z celów programu jest priorytetowy, zaznaczył, że wszystkie one są szczególnie ważne. - Oczywiście dla mnie najważniejszy jest cel związany ze zdrowym żywieniem i aktywnością fizyczną. Także bardzo istotny jest cel prokreacyjny. Musimy doprowadzić do sytuacji, żeby w Polsce nie dochodziło do depopulacji. To jest coś niezwykle ważnego - powiedział.

Usługi opiekuńcze na rzecz osób starszych
W ramach NPZ zaplanowano m.in. działania informacyjno-edukacyjne promujące zdrowy styl życia, zapewnianie dostępności do zajęć polegających na aktywności fizycznej, a także wsparcie rodzin z problemem otyłości (np. poprzez pomoc dietetyczną). Zwiększana ma być także dostępność do leczenia osób uzależnionych, zaplanowano też zapobieganie zaburzeniom psychicznym.

Podejmowane mają być także inicjatywy na rzecz profilaktyki chorób związanych z zanieczyszczeniem środowiska oraz chorób zawodowych. Rozwijane będą także usługi pielęgnacyjno-opiekuńcze i rehabilitacyjne dostosowane do potrzeb osób starszych i niesamodzielnych. W ramach NPZ prowadzone mają być także m.in. badania dotyczące zdrowia prokreacyjnego.

Podobał się artykuł? Podziel się!

BĄDŹ NA BIEŻĄCO!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekseniora.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Seniora: polub nas na Facebooku

Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych


Dyskusje


POLECAMY W PORTALACH

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu
    Dobrzemieszkaj Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Infodent24
    Rynek aptek House Market Portal Spożywczy Puls HR Property Design
    Koszyk cenowy Sady Ogrody Promocjada Puls HR