
Oczekujemy, że na skutek zmian w systemie ochrony zdrowia - m.in. wprowadzenia sieci szpitali - dostępność do świadczeń rehabilitacyjnych poprawi się - podkreśliła w poniedziałek (20 listopada) wiceminister zdrowia Józefa Szczurek-Żelazko.
Wiceminister zdrowia wzięła udział w spotkaniu w Sejmie pt. "Polska Szkoła Kompleksowej Rehabilitacji. Analiza prawno-porównawcza instytucjonalnych rozwiązań".
Szczurek-Żelazko powiedziała, że "szpitale, które znalazły się na liście systemu zabezpieczenia szpitalnego są zobligowane, aby zabezpieczyć kontynuację świadczeń rehabilitacyjnych po różnego rodzaju zdarzeniach: udarach, zdarzeniach urazowych".
- Szpitale, które znajdują się w sieci szpitali mają obowiązek zabezpieczyć kontynuację leczenia rehabilitacyjnego w zależności od potrzeb: albo w zakresie leczenia stacjonarnego, czy oddziale dziennym, czy innych formach finansowanych ze środków publicznych - podkreśliła.
Dodała, że efekty zmian w systemie ochrony zdrowia będzie można zaobserwować w perspektywie kilku miesięcy.
Jak mówiła, ministerstwo oczekuje, iż w niedługim czasie dostępność do świadczeń rehabilitacyjnych ulegnie poprawie.
- Szczególnie w przypadkach, kiedy pacjent rzeczywiście wymaga, w bardzo krótkim okresie, tej rehabilitacji - dodała.
Zapowiedziała, że obecnie trwają prace w Agencji Technologii Medycznych i Taryfikacji, mające na celu analizę procedur rehabilitacyjnych.
- Efektem końcowych tych analiz będzie przygotowanie konkretnej wyceny procedur medycznych - oświadczyła Szczurek-Żelazko. - Wartość wycen będzie miała wpływ na dostępność, liczbę podmiotów, które pojawią się na rynku, na mapie świadczeniodawców, którzy będą realizować tego typu świadczenia. Te prace są daleko zaawansowane - zapewniła.
Z kolei p.o. prezesa PFRON Dorota Habich podkreśliła, że osoby z niepełnosprawnościami w kwestii rehabilitacji dostrzegają fakt "dużego rozproszenia instytucjonalnego".
- Mówią też o braku koordynacji w systemie, braku informacji, jak się w tym systemie poruszać - wyliczała. Dodała, że niepełnosprawni także zwracają uwagę, że zbyt późno dostają się na rehabilitację medyczną.
Zaznaczyła, że PFRON i ZUS przygotowały pilotażowy program ws. kompleksowej rehabilitacji.
- Ze środków europejskich przystąpiliśmy do realizacji programu, opracowania i wdrożenia ośrodków kompleksowej rehabilitacji, gdzie osoby skierowane przez lekarzy, na podstawie indywidualnego programu rehabilitacji, będą mogli jednocześnie korzystać z rehabilitacji medycznej, społecznej, psychologicznej. Ale też na wczesnym etapie również z rehabilitacji zawodowej, gdzie będą dostępne środki do diagnozy zdolności dalszego wykonywania wyuczonego zawodu, potrzeby przekwalifikowania, zdobycia dodatkowych kompetencji - wyjaśniała.
Habich podkreśliła, że przewidziano otwarcie takich ośrodków w czterech regionach Polski.
- Planujemy, że uczestnikami tej rehabilitacji będzie 600 osób - powiedziała.
Newsletter
Rynek Seniora: polub nas na Facebooku
Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze
RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych