Wiceminister zdrowia o świadczeniach rehabilitacyjnych: oczekujemy poprawy dostępności

ZDROWIE

Autor: PAP/Rynek Seniora   21 listopada 2017 10:27


Wiceminister zdrowia o świadczeniach rehabilitacyjnych: oczekujemy poprawy dostępności Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Oczekujemy, że na skutek zmian w systemie ochrony zdrowia - m.in. wprowadzenia sieci szpitali - dostępność do świadczeń rehabilitacyjnych poprawi się - podkreśliła w poniedziałek (20 listopada) wiceminister zdrowia Józefa Szczurek-Żelazko.

Wiceminister zdrowia wzięła udział w spotkaniu w Sejmie pt. "Polska Szkoła Kompleksowej Rehabilitacji. Analiza prawno-porównawcza instytucjonalnych rozwiązań".

Szczurek-Żelazko powiedziała, że "szpitale, które znalazły się na liście systemu zabezpieczenia szpitalnego są zobligowane, aby zabezpieczyć kontynuację świadczeń rehabilitacyjnych po różnego rodzaju zdarzeniach: udarach, zdarzeniach urazowych".

- Szpitale, które znajdują się w sieci szpitali mają obowiązek zabezpieczyć kontynuację leczenia rehabilitacyjnego w zależności od potrzeb: albo w zakresie leczenia stacjonarnego, czy oddziale dziennym, czy innych formach finansowanych ze środków publicznych - podkreśliła.

Dodała, że efekty zmian w systemie ochrony zdrowia będzie można zaobserwować w perspektywie kilku miesięcy.

Jak mówiła, ministerstwo oczekuje, iż w niedługim czasie dostępność do świadczeń rehabilitacyjnych ulegnie poprawie.

- Szczególnie w przypadkach, kiedy pacjent rzeczywiście wymaga, w bardzo krótkim okresie, tej rehabilitacji - dodała.

Zapowiedziała, że obecnie trwają prace w Agencji Technologii Medycznych i Taryfikacji, mające na celu analizę procedur rehabilitacyjnych.

- Efektem końcowych tych analiz będzie przygotowanie konkretnej wyceny procedur medycznych - oświadczyła Szczurek-Żelazko. - Wartość wycen będzie miała wpływ na dostępność, liczbę podmiotów, które pojawią się na rynku, na mapie świadczeniodawców, którzy będą realizować tego typu świadczenia. Te prace są daleko zaawansowane - zapewniła.

Z kolei p.o. prezesa PFRON Dorota Habich podkreśliła, że osoby z niepełnosprawnościami w kwestii rehabilitacji dostrzegają fakt "dużego rozproszenia instytucjonalnego".

- Mówią też o braku koordynacji w systemie, braku informacji, jak się w tym systemie poruszać - wyliczała. Dodała, że niepełnosprawni także zwracają uwagę, że zbyt późno dostają się na rehabilitację medyczną.

Zaznaczyła, że PFRON i ZUS przygotowały pilotażowy program ws. kompleksowej rehabilitacji.

- Ze środków europejskich przystąpiliśmy do realizacji programu, opracowania i wdrożenia ośrodków kompleksowej rehabilitacji, gdzie osoby skierowane przez lekarzy, na podstawie indywidualnego programu rehabilitacji, będą mogli jednocześnie korzystać z rehabilitacji medycznej, społecznej, psychologicznej. Ale też na wczesnym etapie również z rehabilitacji zawodowej, gdzie będą dostępne środki do diagnozy zdolności dalszego wykonywania wyuczonego zawodu, potrzeby przekwalifikowania, zdobycia dodatkowych kompetencji - wyjaśniała.

Habich podkreśliła, że przewidziano otwarcie takich ośrodków w czterech regionach Polski.

- Planujemy, że uczestnikami tej rehabilitacji będzie 600 osób - powiedziała.

Podobał się artykuł? Podziel się!

BĄDŹ NA BIEŻĄCO!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekseniora.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Seniora: polub nas na Facebooku

Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych


Dyskusje


POLECAMY W PORTALACH

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu
    Dobrzemieszkaj Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Infodent24
    Rynek aptek House Market Portal Spożywczy Puls HR Property Design
    Koszyk cenowy Sady Ogrody Promocjada Puls HR