Wicewojewoda opolski: brakuje miejsc do opieki długoterminowej

ZDROWIE

Autor: PAP/Rynek Seniora   06 lutego 2018 10:17


Wicewojewoda opolski: brakuje miejsc do opieki długoterminowej Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Wiele oddziałów szpitalnych w regionie utrzymuje łóżka w ilości przekraczającej rekomendacje; jednocześnie brakuje miejsc do opieki długoterminowej dla starzejącego się społeczeństwa - poinformowała wicewojewoda opolski Violetta Porowska podczas posiedzenia Wojewódzkiej Rady Dialogu Społecznego.

Porowska, przedstawiając w poniedziałek (5 lutego) przedstawicielom WRDS diagnozę obejmującą m.in. obłożenie poszczególnych oddziałów szpitalnych województwa opolskiego zwróciła uwagę, że w wielu miejscach liczba łóżek znacznie przekracza realne potrzeby.

Jako jeden z dowodów na istniejącą nadwyżkę miejsc szpitalnych w regionie Porowska podała okres, w którym z powodu braku lekarzy w dwóch szpitalach powiatowych - Kluczborku i Oleśnie - zawieszono działalność oddziałów wewnętrznych, a mimo to w skali regionu wolnych było od 70 do blisko 90 łóżek internistycznych.

Zdaniem Porowskiej, pewnym wytłumaczeniem jest praktyka umieszczania na oddziałach specjalistycznych chorych starszych i przewlekle chorych, dla których brakuje łóżek opieki długoterminowej. W niektórych oddziałach internistycznych ponad 60 proc. pacjentów stanowią osoby po 65. roku życia. Podobnie jest w przypadku chirurgii ogólnej. Według przytoczonych na WRDS danych, w szpitalach regionu jest 486 łóżek tej specjalizacji. Tymczasem rekomendacje wskazują jednoznacznie, że potrzeby województwa powinno zaspokoić od 310 do 330 łóżek. W niektórych oddziałach chirurgii zabiegom poddaje się zaledwie nieco ponad 50 proc. pacjentów. Reszta jest leczona zachowawczo.

Według rekomendacji specjalistów, w województwie powinno być 270 łóżek na oddziałach położniczo-ginekologicznych. Tymczasem jest ich 464. - W wielu przypadkach samorządy, które są organami prowadzącymi dla swoich szpitali, powinny się zastanowić nad radykalną racjonalizacją niektórych oddziałów. Zbyt małe obłożenie chorymi łóżek, niewłaściwe wykorzystanie specjalistów, to niepotrzebne wydatki i strata sił, które można lepiej zagospodarować - powiedziała Porowska. Nadwyżki odnotowano także w oddziałach pediatrycznych.

Zdaniem wicewojewody, rozwiązaniem byłoby scentralizowanie części specjalistycznych usług, dzięki czemu powstałyby silne ośrodki np. chirurgii, dysponujące dobrą kadrą i sprzętem oraz mogące liczyć na finansowanie. Natomiast zwolnione w ten sposób łóżka można by przeznaczyć na leczenie długoterminowe, które staje się coraz częściej koniecznością z powodu postępującego zjawiska starzenia się społeczeństwa.

Wicewojewoda poinformowała, że województwo opolskie ma przedostatnie miejsce w kraju, jeżeli chodzi o liczbę lekarzy mających prawo do wykonywania zawodu medycznego i trzecie od końca w liczbie lekarzy pracujących bezpośrednio z pacjentami, wyprzedzając tylko woj. lubuskie i wielkopolskie.

Porowska zauważa, że starzenie się ludności województwa, gdzie przypada obecnie najwyższa liczba seniorów w kraju, ma także swoje odzwierciedlenie w kadrze medycznej. Już teraz problemem jest znalezienie następców dla lekarzy specjalizujących się np. w chorobach zakaźnych, których nie ma kto zastąpić.

Podobał się artykuł? Podziel się!

BĄDŹ NA BIEŻĄCO!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekseniora.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Seniora: polub nas na Facebooku

Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych


Dyskusje


POLECAMY W PORTALACH

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu
    Dobrzemieszkaj Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Infodent24
    Rynek aptek House Market Portal Spożywczy Puls HR Property Design
    Koszyk cenowy Sady Ogrody Promocjada Puls HR