
Na rogowacenie słoneczne może zachorować osoba w każdym wieku, jednak większe ryzyko jej rozwoju, występuje o osób starszych, ze względu na „długość telomerów”, fragmentów chromosomów, które zabezpieczają DNA przed uszkodzeniem.
- Już pół roku po pierwszym opalaniu na skórze może powstać różowa plama, na której tworzą się tzw. ogniska złuszczania skóry i właśnie ten róż na brązowej skórze jest sygnałem, że może się u nas rozpoczynać rogowacenie słoneczne. Taki stan może prowadzić do raka skóry - kolczystokomórkowego mówi lekarz.
Dr Szmurła wyjaśnia, że rogowacenie słoneczne częściej powstaje na skórze „starej”, gdyż jest ona bardziej brązowa: - Może mieć plamy jasne, ciemne, przebarwienia lub nawet posłoneczne blizny, na której częściej tworzą się różowe ogniska.
Dermatolog wyjaśnia, że rogowacenie słoneczne może mieć także osoba młoda. - Prawdopodobnie "starą" skórę od "młodej" skóry różni długość telomerów czyli czapeczek chroniących końce chromosomów w komórce, które zawierają DNA - długość telomerów wiąże się z długością życia komórki.
Więcej: www.wyborcza.pl
Newsletter
Rynek Seniora: polub nas na Facebooku
Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze
RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych