Większość Polaków za dostępem do marihuany w leczeniu

ZDROWIE

Autor: Gazeta Wyborcza, KL/Rynek Seniora   10 lipca 2015 09:17


Większość Polaków za dostępem do marihuany w leczeniu Marihuanę medyczną stosuje się w medycynie paliatywnej. Fot. Fotolia

Jak wynika z sondażu PBS aż 68 proc. mieszkańców Polski uważa, że leczenie marihuaną powinno być dozwolone, tylko 18 proc. popiera obowiązujący zakaz - informuje Gazeta Wyborcza.

26 proc. badanych leczenie marihuaną popiera bezwarunkowo, 42 proc. - tylko jeśli zaleci je lekarz. Obecnie medyczne zastosowanie konopi jest zakazane przez ustawę o przeciwdziałaniu narkomanii. Wyjątek stanowi jedyny zarejestrowany lek na stwardnienie rozsiane, tyle że miesięczny koszt leczenia nim sięga 4 tys. zł.

W sondażu 64 proc. badanych zgodziło się,że jest coraz więcej dowodów na skuteczność medycznej marihuany. Tylko 44 proc. stwierdziło, że marihuana prowadzi do uzależnienia, a 36 proc., że używanie marihuany może zabić.

W czerwcu do Sejmu trafił poselski projekt nowelizacji ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii zakładający dopuszczenie do stosowania marihuany w celach medycznych.

Zgodnie z z nim lekarze mogli by podawać leki z marihuaną w terapii paliatywnej, w trakcie leczenia pacjenta ze stwardnieniem rozsianym, padaczką, miażdżycą.

Posłowie podkreślają, że jeśli państwo nie zapewnia odpowiedniego systemu leczenia bólu nie zapewnia tym samym prawa do ochrony zdrowia.

Proponowane przepisy nie dają możliwości używania marihuany w celach "rekreacyjnych".

W kwietniu Uniwersytet Medyczny w Poznaniu przystąpił do ogólnoświatowego projektu, które ma na celu znalezienie nowego i skutecznego leku w terapii m.in. zespołu Dravet. Schorzenie przybiera postać lekoopornej padaczki, a ratunkiem dla chorych ma być lek stworzony właśnie na bazie marihuany leczniczej.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

BĄDŹ NA BIEŻĄCO!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekseniora.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Seniora: polub nas na Facebooku

Rynek Seniora: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych


Dyskusje


POLECAMY W PORTALACH

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
    Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Infodent24 Rynek aptek House Market
    Portal Spożywczy Puls HR Koszyk cenowy Property Design Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.