Wirus opryszczki ma związek z chorobą Alzheimera

ZDROWIE

Autor: PAP/Rynek Seniora   26 czerwca 2018 10:46


Wirus opryszczki ma związek z chorobą Alzheimera Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

W mózgach osób z wczesną postacią choroby Alzheimera, częściej niż u zdrowych, występują szczepy wirusa opryszczki - informuje pismo "Neuron".

Zespół kierowany przez naukowców z Mount Sinai Health System w Nowym Jorku przeprowadził badania tkanki mózgowej niemal 1000 osób - 622 z alzheimerem i 322 zdrowych. Naukowcy nie szukali związku pomiędzy wirusami a demencją, chodziło im o znalezienie genów wykazujących szczególną aktywność w mózgach osób z najwcześniejszym stadium choroby Alzheimera. Okazało się jednak, że najbardziej aktywne geny w próbkach tkanek pobranych z mózgów chorych nie były ludzkiego pochodzenia.

Genomy dwóch szczepów wirusa opryszczki (HHV6A i HHV7) były obecne w niemal 30 proc. mózgów osób we wczesnym stadium choroby Alzheimera, zaś prawie niewykrywalne w mózgach zdrowej grupy kontrolnej. W dodatku im więcej było wirusów u danej osoby, tym wyraźniejsze objawy demencji.

Naukowcy początkowo byli sceptyczni co do związku wirusa z alzheimerem, jednak badania tkanek z dwóch kolejnych banków mózgów potwierdziły ich odkrycie. Nie są jednak pewni, czy wirusy aktywnie przyczyniają się do rozwoju choroby, czy może po prostu mózgi osób, u których rozwija się alzheimer, są bardziej wrażliwe na zakażenie.

Autorzy zaznaczają, że wirusy HHV6A i HHV7 to nie te same, które powodują pospolitą opryszczkę wargową. Chodzi o znacznie powszechniej występująca postać opryszczki, której wirusy obecne są niemal u każdego i nie powodują zwykle żadnych problemów. Wyniki nie sugerują także, aby choroba Alzheimera była zakaźna albo mogła być przekazywana z osoby na osobę. Nie wskazuje również, aby osoba mająca opryszczkę wargową była bardzie narażona na demencję.

Podobał się artykuł? Podziel się!

BĄDŹ NA BIEŻĄCO!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekseniora.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Seniora: polub nas na Facebooku

Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych


Dyskusje


POLECAMY W PORTALACH

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu
    Dobrzemieszkaj Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Infodent24
    Rynek aptek House Market Portal Spożywczy Puls HR Property Design
    Koszyk cenowy Sady Ogrody Promocjada Puls HR