Wirus skutecznym lekiem na alzheimera, parkinsona i CJD?

ZDROWIE

Autor: rmf24.pl/Rynek Seniora   21 lipca 2015 11:31


Wirus skutecznym lekiem na alzheimera, parkinsona i CJD? Białko wirusa walczy ze złogami powodującymi m.in. alzheimera, parkinsona i CJD. Fot. Fotolia

Bakteriofag M13, czyli wirus znaleziony w kanalizacji w Niemczech już około 50 lat temu stanie się podstawą skutecznego leku na chorobę Alzheimera, Parkinsona czy Creutzfeldta-Jakoba? Specyfik został opracowany przez firmę NeuroPhage Pharmaceuticals i przeszedł już pomyślnie testy na myszach.

Najważniejszym składnikiem leku jest białko bakteriofaga M13. Do tej pory białko wykorzystywano w celach analizy laboratoryjnej. Nie przypuszczano, że może mieć to znacznie poważniejsze zastosowanie. Jego zdolności niszczenia złogów białkowych w mózgu (prowadzących do choroby Parkinsona, Alzheimera czy Creutzfeldta-Jakoba - CJD) odkryto zupełnym przypadkiem.  

Białko rozpoznaje charakterystyczną anomalię struktury białka, które gromadząc się w mózgu w tej nieprawidłowej postaci prowadzi do degeneracji komórek nerwowych i szeregu związanych z tym chorób. Jeśli białko związane z odpowiednimi przeciwciałami, przyłączy się potem do złogów białkowych, wystawia je na atak układu immunologicznego pacjenta i w ten sposób doprowadza do jego usunięcia.

Testy na zwierzętach pokazały, że lek redukuje złogi amyloidu beta i białka tau, o których wiadomo, że prowadzą do choroby Alzheimera, oraz alfa synukleiny, białka, które ma prawdopodobny udział w rozwoju choroby Parkinsona.

Testy na próbkach laboratoryjnych wskazują też na poważne szanse, że lek okaże się skuteczny w przypadku nieprawidłowych postaci transtyretyny, białka, którego złogi mogą prowadzić do chorób serca, czy nerek, a także prionów, które wywołują gąbczaste zwyrodnienie mózgu, zwane chorobą Creutzfeldta-Jakoba.

Więcej: www.rmf24.pl

Podobał się artykuł? Podziel się!

BĄDŹ NA BIEŻĄCO!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekseniora.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Seniora: polub nas na Facebooku

Rynek Seniora: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych


Dyskusje


POLECAMY W PORTALACH

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
    Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Infodent24 Rynek aptek House Market
    Portal Spożywczy Puls HR Koszyk cenowy Property Design Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.