Wirus wścieklizny pomoże odtworzyć funkcje mózgu?

ZDROWIE

Autor: PAP/Rynek Seniora   23 stycznia 2017 11:37


Wirus wścieklizny pomoże odtworzyć funkcje mózgu? Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Zmodyfikowany, świecący wirus wścieklizny pozwala zobaczyć powstałe w mózgu nowe połączenia  informuje pismo „Nature Communications”. Wiedząc, co dzieje się z komórkami nerwowymi wszczepionymi do mózgu, lekarze będą mogli opracować skuteczniejsze terapie np. w chorobach neurodegeneracyjnych.

Międzynarodowy zespół naukowców pod kierownictwem prof. Olivera Brüstle z uniwersytetu w Bonn wykorzystał wirusy wścieklizny do oceny połączeń powstałych po przeszczepieniu do mózgu myszy komórek nerwowych.

Wirusa, który atakuje komórki nerwowe rozprzestrzeniając się wzdłuż ich połączeń, zmodyfikowano w taki sposób, że przestał być groźny dla ludzi. Ponadto został sprzężony z białkiem świecącym na zielono. Tak powstał skuteczny "znacznik", pozwalający uwidocznić, jak wszczepione do mózgu komórki włączyły się do sieci neuronowej gospodarza.

Samo świecenie niewiele by dało, gdy by nie nowatorski sposób preparowania mózgu - dzięki któremu staje się on przezroczysty jak szkło - oraz metoda optycznego skanowania LSFM, pozwalającą badać tysiące cienkich warstwy tkanki pod mikroskopem. Metodę specjalnie w tym celu opracował zespół prof. Ulricha Kubitschcka z Bonn.

Wykorzystanie tych trzech osiągnięć pozwoliło uzyskać dokładny obraz połączeń wszczepionych komórek z komórkami mózgu gospodarza. Aby umożliwić dokładną lokalizację obserwowanych struktur, dane uzyskane nową metodą połączono z obrazami z rezonansu magnetycznego mózgu myszy.

Wiedząc, co dzieje się z komórkami nerwowymi wszczepionymi do mózgu, lekarze będą mogli opracować skuteczniejsze terapie, mogące pomóc w przypadku urazów czy chorób neurologicznych.

Przeszczep komórek wytwarzających dopaminę jest już na przykład stosowany w leczeniu choroby Parkinsona, jednak kwestia jego skuteczności wciąż wymaga badań. Aby wszczepione komórki mogły skompensować utracone funkcje neurologiczne, muszą się połączyć z istniejącą siecią neuronową mózgu gospodarza. 

Podobał się artykuł? Podziel się!

BĄDŹ NA BIEŻĄCO!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekseniora.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Seniora: polub nas na Facebooku

Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych


Dyskusje


POLECAMY W PORTALACH

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu
    Dobrzemieszkaj Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Infodent24
    Rynek aptek House Market Portal Spożywczy Puls HR Property Design
    Koszyk cenowy Sady Ogrody Promocjada Puls HR