Wirusy, drobnoustroje - ostatni dzwonek na medyczne przygotowanie do urlopu
Autor: KL/Rynek Seniora   17 czerwca 2016 10:40

Nadchodzące tygodnie to - jak przypominają lekarze - czas na medyczne przygotowanie do urlopu, zwłaszcza jeżeli planujemy go w krajach tropikalnych.

Zika, ebola, malaria - to zagrożenia, na jakie trzeba się przygotować planując tegoroczne wakacje.

- Profilaktyka w postaci odpowiednich szczepień czy przyjmowanie leków np. przeciwmalarycznych to nadal najlepsze zabezpieczenia przed wieloma chorobami zakaźnymi - mówi prof. Andrzej Gładysz, przewodniczący Grupy Ekspertów ds. Zwalczania Zakażeń Związanych z Opieką Zdrowotną (ZZOZ) oraz pełnomocnik Polskiego Towarzystwa Epidemiologów i Lekarzy Chorób Zakaźnych.

Ekspert przypomina, że nie wszystkie szczepienia działają od razu, w niektórych przypadkach na rozwinięcie odporności trzeba poczekać. Dlatego profilaktykę najlepiej zacząć 6-8 tygodni przed wyjazdem.

W zależności od kraju, do którego się udajemy można zabezpieczyć się w ten sposób m.in. przeciwko: żółtej gorączce, wirusowemu zapaleniu wątroby typu A, wirusowemu zapaleniu wątroby typu B, durowi brzusznemu, tężcowi, błonicy i krztuścowi, odrze, śwince i różyczce, grypie, wściekliźnie, zakażeniom meningokokowym, zakażeniom pneumokokowym, wściekliźnie, cholerze, kleszczowemu zapaleniu mózgu, japońskiemu zapaleniu mózgu.

Zabierz apteczkę
Eksperci przypominają, że w wielu egzotycznych krajach możemy mieć ograniczony dostęp do opieki zdrowotnej. Dlatego dobrze jest samemu skompletować apteczkę nie zapominając o ochronie przed komarami, które są odpowiedzialne za wiele zakażeń (np. malarię, denge czy głośnym ostatnio wirusem Zika).

- W dobrze skompletowanej apteczce podróżnej muszą znaleźć się m.in. wydawane na receptę leki przeciwbiegunkowe oraz, w zależności od indywidualnych potrzeb, m.in. leki do profilaktyki choroby wysokogórskiej lub do profilaktyki przeciwzakrzepowej. Nie zapominajmy jednak zabrać ze sobą plastrów oraz podstawowych środków odkażających i leków przeciwbólowych - komentuje dr Grzegorz Karczewski z Grupy LUX MED, specjalista chorób zakaźnych.

Nie ma szczepionki przeciw malarii
W związku z utrzymującą się epidemią zakażeń wirusem Zika w regionie Ameryki Płd. i Centralnej, Azji Płd.-Wsch. oraz na wyspach Pacyfiku i ryzykiem, że wirus może powodować mikrocefalię (małogłowie) u noworodków, odradzamy podróże w te rejony kobietom w ciąży oraz planującym w krótkim czasie potomstwo - zaznacza prof. Gładysz i dodaje, że obecnie nie ma szczepionki przeciwko temu zakażeniu, tak samo jak przeciwko malarii.

W tym drugim jednak przypadku dostępna jest profilaktyka farmakologiczna - zaznacza ekspert i wyjaśnia, że co roku zarodźcem malarii zostaje zarażonych 15 tys. Europejczyków.

Jak wskazuje dr Anna Góralewska z Wojewódzkiej Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Warszawie, nie ma również szczepionek przeciwko większości drobnoustrojów wywołujących tzw. biegunkę podróżnych (enteropatogenne szczepy Escherichia coli, Campylobacter jejuni, Salmonella, Shigella).

Źródłem zakażenia tymi drobnoustrojami są zanieczyszczone nimi produkty pokarmowe i woda, a także ręce. Problem ten, jak wskazują specjaliści, dotyka co najmniej połowy podróżujących.

Zapobieganie zakażeniom w takich przypadkach polega na starannym przestrzeganiu zasad higieny osobistej i higieny żywienia (spożywanie pokarmów poddanych obróbce termicznej, picie wody pozbawionej czynników chorobotwórczych).

Podobał się artykuł? Podziel się!

BĄDŹ NA BIEŻĄCO!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekseniora.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Seniora: polub nas na Facebooku

Rynek Seniora: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych


Dyskusje


  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
    Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Infodent24 Rynek aptek House Market
    Portal Spożywczy Puls HR Koszyk cenowy Property Design Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.