Witamina D zmienia florę jelitową i zapobiega zespołowi metabolicznemu

ZDROWIE

Autor: PAP/Rynek Seniora   27 grudnia 2016 12:37


Witamina D zmienia florę jelitową i zapobiega zespołowi metabolicznemu Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Dodatkowa dawka witaminy D pozwala odtworzyć korzystną dla zdrowia florę bakteryjną w jelicie, zmniejszając ryzyko cukrzycy i chorób serca - informuje pismo "Frontiers in Physiology".

Jak wiadomo, zbyt tłusta, a także nazbyt obfita w cukier dieta może spowodować zespół metaboliczny - pojawiają się wzajemnie powiązane czynniki zwiększające istotnie ryzyko cukrzycy oraz chorób serca. Na zespół składają się otyłość brzuszna oraz co najmniej dwa z trzech czynników: wysoki poziom cukru we krwi, podwyższone ciśnienie tętnicze i/lub wysoki poziom cholesterolu. Częste jest stłuszczenie wątroby.

Zespół metaboliczny to problem nawet jednej czwartej dorosłej ludności świata. W Polsce liczbę dotkniętych nim osób szacuje się na 5 mln.

Prof. Stephen Pandol z Cedars-Sinai Medical Center (USA) wspólnie z zespołem prof. Yuan-Ping Hana z uniwersytetu w Syczuanie (Chiny) przeprowadził badania na obficie karmionych myszach zagrożonych zespołem metabolicznym. Jak się okazało, niedobór witaminy D nasila spowodowane tłustą dietą niekorzystne zmiany w składzie mikrobiomu jelitowego (mikroorganimów zamieszkujących ludzkie jelito), co zwiększa ryzyko zespołu metabolicznego. U myszy rozwijało się stłuszczenie wątroby, a poziom cukru we krwi podnosił do nieprawidłowych wartości.

Niedobór witaminy D zmniejsza wytwarzanie przez ludzki organizm defensyn - białek, które zapobiegają rozwojowi szkodliwych bakterii w jelicie. Podawanie witaminy D dawało podobny efekt, co doustne podawanie syntetycznych defensyn - mikrobiom zmieniał się na lepsze, "dobre" bakterie rosły w siłę i żyło im się dostatniej. Dla myszy oznaczało to niższy poziom cukru we krwi i mniej stłuszczoną wątrobę.

Jeśli zaobserwowany u myszy wpływ witaminy D potwierdzi się również w przypadku ludzi, opalanie się oraz suplementy witaminy D mogą się okazać tanim i praktycznym sposobem poprawy stanu osób z zespołem metabolicznym, a nawet zapobiegania mu. Oblicza się, że niedobór witaminy D dotyczy 30 do 60 proc. światowej populacji.

Podobał się artykuł? Podziel się!

BĄDŹ NA BIEŻĄCO!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekseniora.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Seniora: polub nas na Facebooku

Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych


Dyskusje


POLECAMY W PORTALACH

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu
    Dobrzemieszkaj Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Infodent24
    Rynek aptek House Market Portal Spożywczy Puls HR Property Design
    Koszyk cenowy Sady Ogrody Promocjada Puls HR