Wlk. Brytania: społeczeństwo się starzeje, ratunkiem lekarze-imigranci

ZDROWIE

Autor: anglia.today/Rynek Seniora   20 czerwca 2016 09:59


Wlk. Brytania: społeczeństwo się starzeje, ratunkiem lekarze-imigranci Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Brytyjski NHS (narodowy fundusz zdrowia) od lat funkcjonuje na granicy wydolności. Według danych funduszu oraz badań przeprowadzonych przez Uniwersytet Oksfordzki, obszary UK z największym odsetkiem imigrantów stanowią zarazem rejony, gdzie na wizytę u specjalisty czeka się najkrócej.

Przy okazji niebezpieczeństwa Brexitu na pytanie, czy na kulejący NHS (National Health Service - wspólna nazwa dla trzech z czterech systemów służby zdrowia w UK, finansowanych ze środków publicznych) faktycznie mają wpływ imigranci, odpowiedzi szuka portal anglia.today.

Aż 28 proc. lekarzy w UK - największy odsetek w całej Unii - pochodzi spoza kraju, podaje Organizacja Współpracy Gospodarczej i Rozwoju. W przypadku pielęgniarek, odsetek ten to 13 proc. Jeśli chodzi o lekarzy i pielęgniarki z krajów europejskich, stanowią oni odpowiednio 11 i 4 proc. pracowników. Portal zwraca uwagę, że przyjezdni z Unii do UK stanowią 5 proc. brytyjskiej ludności, ale 7,5 proc. pracowników służby zdrowia.

Ponadto według danych NHS oraz badań przeprowadzonych przez Uniwersytet Oksfordzki, na obszarach UK z największym odsetkiem imigrantów na wizytę u specjalisty czeka się najkrócej.

Co więcej, imigranci nie tylko rzadziej chorują, ale i częściej pracują. Zjawisko to ma swoją naukową nazwę - "efekt zdrowego imigranta" i jego oczywistym wytłumaczeniem jest fakt, że emigrują głównie zdrowi ludzie w wieku produkcyjnym.

Tymczasem największe obciążenie dla NHS stanowią osoby w wieku podeszłym - to właśnie w starzeniu się społeczeństwa, a tym samym w rosnącym odsetku osób z chorobami serca, krążenia, demencją czy rakiem warto upatrywać powodów pogłębiającego się kryzysu służby zdrowia - czytamy w tekście "Imigranci to lekarze, nie pacjenci - chora służba zdrowia a Brexit”.

Więcej: www.anglia.today

Podobał się artykuł? Podziel się!

BĄDŹ NA BIEŻĄCO!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekseniora.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Seniora: polub nas na Facebooku

Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych


Dyskusje


POLECAMY W PORTALACH

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu
    Dobrzemieszkaj Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Infodent24
    Rynek aptek House Market Portal Spożywczy Puls HR Property Design
    Koszyk cenowy Sady Ogrody Promocjada Puls HR