Wlk. Brytania: wymienili staw biodrowy 104-letniej kobiecie

ZDROWIE

Autor: PAP/Rynek Seniora   08 marca 2016 16:51


Wlk. Brytania: wymienili staw biodrowy 104-letniej kobiecie Najstarsza kobieta z endoprotezą jest wdową, jej mąż zmarł w 1997 r. w wieku 90 lat. Fot. Andrzej Barbarowski

Brytyjscy ortopedzi z Leicester General Hospital przeprowadzili operację całkowitej wymiany stawu biodrowego u Edith Varley, który ledwie dwa tygodnie wcześniej skończyła 104 lat.

Reuters informuje, że jest to najstarsza pacjentka, u której wykonano taki zabieg, polegający na usunięciu zniszczonego stawu biodrowego i zastąpieniu go sztucznym, czyli protezą (wymieniono zarówno panewkę w kształcie wydrążonej kuli, jak i głowę kości udowej).

Dr Richard Power twierdzi, że zdecydował się na zabieg u Edith Varley, ponieważ mimo wieku jest w lepszej kondycji niż wielu znacznie młodszych od niej sześćdziesięciolatków, których wcześniej operował z tego samego powodu. To była kolejna u tej pacjentki wymiana stawu biodrowego. Poprzednią przeprowadzono u niej w 1987 r., sztuczny staw się jednak zużył i od roku odczuwała silne bóle podczas poruszania się.

Varley opuściła szpital po 10 dniach od operacji, teraz przechodzi rehabilitację, by - jak podkreśla - odzyskać jak największą sprawność ruchową.

Dotychczas najstarszą osobą z endoprotezą była kobieta, której wszczepiono ją w wieku 102. Jest jeszcze kobieta licząca 112 lat, u której wykonano jedynie częściową wymianę endoprotezy. Ta operacja polega na usunięciu tylko głowy kości udowej i założeniu w to miejsce protezy.

Edith Varley jest wdową, jej mąż zmarł w 1997 r. w wieku 90 lat. Ma dwoje dzieci, syna (69 lat) i córkę (67). Prowadzi samodzielne życie w swoim domu w Oadby (Leicester).

Podobał się artykuł? Podziel się!

BĄDŹ NA BIEŻĄCO!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekseniora.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Seniora: polub nas na Facebooku

Rynek Seniora: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych


Dyskusje


POLECAMY W PORTALACH

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
    Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Infodent24 Rynek aptek House Market
    Portal Spożywczy Puls HR Koszyk cenowy Property Design Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.