Wolontariat wydłuża życie, daje okazję do samorealizacji...

ZDROWIE

Autor: Jacek Wykowski/Rynek Seniora   16 lutego 2016 17:27


Wolontariat wydłuża życie, daje okazję do samorealizacji... Wolontariat to mniejsze ryzyko depresji i przedwczesnej śmierci. Fot. Daniel Lombraña González/Flickr.com (CC BY-SA 2.0)

Liczne badania dowodzą, że bezinteresowna praca na rzecz innych nie tylko przyczynia się do większej satysfakcji z życia czy zapobiega depresji i społecznej izolacji, lecz również zmniejsza ryzyko przedwczesnej śmierci o ponad 20 procent.

Tymczasem badanie przeprowadzone w 2012 r. przez Eurobarometer wskazuje, że tylko 12 proc. Polaków w wieku 55+ angażuje się w wolontariat. Seniorzy powyżej 60 r.ż. spośród różnych form aktywności najchętniej wybierają oglądanie telewizji, spotkania ze znajomymi czy korzystanie z oferty kulturalnej. Działalność na rzecz lokalnych społeczności okazała się najmniej popularna - aż 86 proc. wyraziło brak zainteresowania takim sposobem spędzania wolnego czasu.

Tymczasem istnieje wiele powodów, dla których warto zostać wolontariuszem na emeryturze. 

Dr Suzanne Richards z University of Exeter Medical School (Wielka Brytania) wraz z grupą naukowców przenalizowała 40 przeprowadzonych w różnych krajach eksperymentów, w ramach których badano relacje pomiędzy wolontariatem a zdrowiem i szczęściem zaangażowanych w niego ludzi. Wyniki dowodzą, że osoby pomagające bezinteresownie innym są o 22 proc. mniej narażone na przedwczesną śmierć. Dojrzali wolontariusze rzadziej cierpią na depresję oraz demencję, a także są bardziej zadowoleni z życia.

Wolontariat to także okazja do samorealizacji. Osoby, które przeszły na emeryturę, często dysponują dużą ilością wolnego czasu i mają odpowiednie doświadczenie, by udzielać pomocy innym. Praca na rzecz potrzebujących „skutkuje” również wzrostem poczucia własnej wartości i możliwością nawiązania regularnych kontaktów społecznych.

Podobał się artykuł? Podziel się!

BĄDŹ NA BIEŻĄCO!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekseniora.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Seniora: polub nas na Facebooku

Rynek Seniora: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych


Dyskusje


POLECAMY W PORTALACH

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
    Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Infodent24 Rynek aptek House Market
    Portal Spożywczy Puls HR Koszyk cenowy Property Design Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.