Wpływ rehabilitacji na spowolnienie procesu starzenia – Geria Medica
Autor: Artykuł promocyjny dostarczony przez Geriamedica Sp. zo.o.   10 czerwca 2019 12:37

Zarówno w Polsce jak i w innych krajach europejskich, obserwuje się nieustający proces starzenia się ludzi. Według Głównego Urzędu Statystycznego przewiduje się, że w roku 2050 aż ponad 30% ludności będą stanowiły właśnie osoby powyżej 65 roku życia. Wzrost ten jest wynikiem zmniejszającej się z roku na rok liczby urodzeń jak i wydłużeniem przeciętnego okresu trwania życia człowieka. Zjawisko to powoduje, że zaczyna wzrastać zainteresowanie problemami zdrowotnymi osób starszych.

W wyniku starzenia się w organizmie każdego człowieka zaczyna dochodzić do licznych zmian zarówno fizjologicznych jak i patofizjologicznych, które wpływają niestety na pogorszenie funkcjonowania organizmu. Wraz z wiekiem maleje sprawność fizyczna, która utrudnia nam wykonywanie podstawowych czynności dnia codziennego. Problem z niepełnosprawnością zwiększa się w starszych grupach wiekowych przeważnie u osób powyżej 80 roku życia. Przy czym osoby starsze cierpią na wiele współistniejących chorób przewlekłych. Jedną z najważniejszych potrzeb u osób starszych jest zachowanie własnej autonomii, niezależności, a przede wszystkim jak najdłuższej samowystarczalności.


Jak ważny dla funkcjonowania seniora okazuje się ruch?
Brak fizjologicznie potrzebnej aktywności ruchowej u większości osób w podeszłym wieku zwiększa prawdopodobieństwo pojawienia się chorób, których najczęstszymi przyczynami ryzyka okazują się właśnie brak ruchu i wiek (choroby układu krążenia, cukrzyca, nadwaga, obniżona sprawność ruchowa i wiele innych). Znaczna grupa seniorów potrzebuje rehabilitacji ze względu na postępujące choroby, ale rehabilitację zaleca się również dla zwiększenia sprawność ruchowej, która staje się z wiekiem słabsza oraz hamowania procesu starzenia.


Czy z pomocą może przyjść nam Rehabilitacja?
Polski model rehabilitacji opiera się na kompleksowym procesie medyczno-społecznym, którego celem jest przywrócenie człowiekowi z niepełnosprawnością utraconych funkcji w przebiegu choroby, a także wad rozwojowych i wrodzonych. Do charakterystycznych właściwości rehabilitacji należą:

 • Powszechność
 • Wczesne zapoczątkowanie
 • Zespołowość (kompleksowość)
 • Ciągłość

Osoby starsze są najczęstszą grupą odbiorców usług rehabilitacyjnych, ponieważ podstawą usprawniania seniorów jest ruch. Aby dobrać odpowiednią rehabilitację, należy wziąć pod uwagę stan zdrowia pacjenta oraz jego potrzeby. Rehabilitacja medyczna w dużej mierze wykorzystuje sposoby leczenia zaczerpnięte z fizjoterapii (np. fizykoterapię, kinezyterapię, masaże), różnego rodzaju terapie zajęciowe, czy sprzęty ortopedyczne. Uwzględnia także farmakoterapię, psychoterapię, pomoc pielęgniarską, a w szczególności geriatryczną. W centrum medycznym Geria Medica każdy pacjent zostaje objęty właśnie takim holistycznym leczeniem. Korzystając z najnowocześniejszego sprzętu leczniczo- rehabilitacyjnego pod okiem najlepszych lekarzy specjalistów w Polsce.

Rehabilitacja kardiologiczna sposobem na wydłużenie sprawności funkcjonalnej osób w podeszłym wieku?
Coraz częściej mówi się o pozytywnym wpływie ruchu na układ krążenia. Ten rodzaj rehabilitacji dostosowany jest nawet do osób po 65 roku życia. Dotyczy głównie seniorów z nadciśnieniem tętniczym, niewydolnością krążenia, a nawet chorobą niedokrwienną serca (szczególnie w przypadku osób po zawale mięśnia sercowego, zabiegach pomostowania aortalno-wieńcowego jak i koronaroplastyce). Optymalna i regularna aktywność fizyczna obniża częstość występowania skurczów serca, zwiększa objętość wyrzutową serca, podwyższa próg niedokrwienia mięśnia sercowego, zmniejsza sztywność tętnic, poprawia ukrwienie. Oczywiście zdecydowanie się seniora na rehabilitację kardiologiczną musi być skonsultowane wcześniej z lekarzem specjalistą, który poprzedzi ją próbą wysiłkową oraz zakwalifikuje do odpowiedniej grupy treningowej z uwzględnieniem szczegółowych zasad. Nie mniej jednak w postępowaniu fizjoterapeutycznym osobą starszym zaleca się regularny wysiłek fizyczny w postaci marszu, różnego rodzaju ćwiczeń kończyn dolnych i górnych czy nawet jazdy na rowerze. Niestety osoby w podeszłym wieku często obawiają się podejmowania kroków względem rehabilitacji czy zwiększenia aktywności w obawie przed nasileniem dolegliwości bólowych. Choć tak naprawdę wiele badań dowodzi, że prawidłowo dobrana rehabilitacja nie tylko minimalizuje nasilające się objawy chorób współistniejących, ale skutecznie je redukuje jak i wpływa na spowolnienie procesu starzenia.

Podobał się artykuł? Podziel się!

BĄDŹ NA BIEŻĄCO!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekseniora.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Seniora: polub nas na Facebooku

Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych


Dyskusje


 • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
 • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu
  Dobrzemieszkaj Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Infodent24
  Rynek aptek House Market Portal Spożywczy Puls HR Property Design
  Koszyk cenowy Sady Ogrody Promocjada Puls HR