Wrocław: 250 kardiologów na warsztatach z rotablacji. Obejrzą operację trzech starszych pacjentów

ZDROWIE

Autor: PAP/Rynek Seniora   10 stycznia 2018 13:46


Wrocław: 250 kardiologów na warsztatach z rotablacji. Obejrzą operację trzech starszych pacjentów Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

250 kardiologów z Polski i zagranicy weźmie udział w warsztatach rotablacji, czyli metody poszerzania naczyń wieńcowych za pomocą specjalnego wiertła, które w czwartek (11 stycznia) rozpoczną się we Wrocławiu.

Kilkudniowe warsztaty zorganizował zespół lekarzy z Ośrodka Chorób Serca 4. Wojskowego Szpitala Klinicznego we Wrocławiu. Wrocławski ośrodek zorganizuje szkolenia z rotablacji dla kardiologów z całej Europy po raz szósty.

Rotablacja to metoda poszerzania naczyń wieńcowych za pomocą specjalnego wiertła z diamentową końcówką. Metoda ta jest stosowana u pacjentów, którzy mają awansowane zmiany miażdżycowe. Operator posługuje się wiertłem o średnicy jednego milimetra, które obraca się z prędkością ok. 150 tys. obrotów na minutę.

Rzeczniczka 4. Wojskowego Szpitala Klinicznego we Wrocławiu Marzena Kasperska podkreśliła, że wrocławski szpital jest w ścisłej czołówce ośrodków, które wykonują najwięcej w Europie zabiegów tego typu.

W czwartek do Wrocławia na trzydniowe warsztaty przyjedzie 250 kardiologów z Polski i zagranicy.

- Spodziewamy się ekspertów z Hiszpanii, Wielkiej Brytanii, Niemiec, Włoch, Grecji, Węgier, Austrii oraz Belgii. A uczyć chcą się od nich koledzy z naprawdę całej Europy - powiedział prof. Krzysztof Reczuch, jeden organizatorów wrocławskiego spotkania.

W czwartek zaplanowano część teoretyczną warsztatów, w piątek zaś rozpoczną się operacje, które będą transmitowane na żywo do hotelu oddalonego o kilka kilometrów od 4. Wojskowego Szpitala Klinicznego. Tam lekarze uczestniczący w warsztatach będą mogli śledzić przebieg operacji na bieżąco.

Międzynarodowe zespoły kardiologów zoperują trzech pacjentów. To mieszkańcy Dolnego Śląska, wszyscy w podeszłym wieku, z krytycznym zwężeniem w tętnicach wieńcowych, które uniemożliwiają normalne życie - podała Kasperska.

Prof. Reczuch podkreślił, że forma warsztatów, w której uczestnicy oglądają na żywo operacje, jest bardzo dobrą formą edukacji.

- Można na bieżąco omawiać sposób działania, wyjaśniać niuanse zabiegu a jednocześnie, jeśli zajdzie taka potrzeba, modyfikować sposób pracy pod wpływem np. rady doświadczonego kolegi, siedzącego przed ekranem w hotelu. Taki rodzaj kontaktu jest bezcenny- - podkreśla profesor.

Warsztaty zakończą się w sobotę. Ostatniego dnia przeprowadzonych zostanie jeszcze sześć operacji. Nie będą one transmitowane, ale z bliska będzie je obserwowało sześciu uczących się kardiologów.

Podobał się artykuł? Podziel się!

BĄDŹ NA BIEŻĄCO!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekseniora.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Seniora: polub nas na Facebooku

Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych


Dyskusje


POLECAMY W PORTALACH

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu
    Dobrzemieszkaj Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Infodent24
    Rynek aptek House Market Portal Spożywczy Puls HR Property Design
    Koszyk cenowy Sady Ogrody Promocjada Puls HR