Wrocław: stomatolodzy z uniwersytetu bezpłatnie przebadają  seniorów
Autor: Rynek Seniora   10 września 2015 11:15

Stomatolodzy Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu bezpłatnie przebadają 500 osób w wieku powyżej 65 roku życia. Będą sprawdzać nie tylko stan jamy ustnej, ale też to, jak wpływa on na jakość życia wrocławian.

- 30 lat temu aż 70% osób po 65 roku życia nie miało własnych zębów i nosiło protezy. Dziś 70% z nich w większości ma swoje zęby - wylicza dr Katarzyna Skośkiewicz-Malinowska z Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu. Wspólnie z dr Barbarą Malicką przebadają pół tysiąca osób i zapewniają, że przy dobrej profilaktyce te statystyki można jeszcze poprawić.

- Ludzie czasami nie zdają sobie sprawy, jak istotny wpływ ma zły stan zdrowia jamy ustnej na ogólny stan zdrowia - przyznaje dr Skośkiewicz-Malinowska - na przykład w znacznym stopnia utrudnia leczenie cukrzycy. 

Należy podkreślić, że wiele schorzeń jamy ustnej nasila się wraz z wiekiem - próchnica korzenia czy  choroby przyzębia, a te w ostateczności prowadzić mogą do utraty zębów. Braki zębowe wymagają w wielu przypadkach noszenia ruchomych protez, które to generują kolejne problemy - przyznają lekarki.

Nieużywanie protez zębowych przy dużych brakach zębów lub noszenie starych czy źle dopasowanych protez utrudnia spożywanie pokarmów, ale jednocześnie staje się przyczyną nieatrakcyjnego wyglądu, co ma istotny wpływ na psychikę, a nawet może być przyczyną depresji. - Należy zwrócić uwagę, że na skutek utraty zębów zmieniają się nam rysy twarzy, co jest problemem estetycznym - mówi dr Barbara Malicka - i znacząco obniża samopoczucie pacjentów.

Badania zaplanowano na terenie Akademickiej Polikliniki Stomatologicznej przy ul. Krakowskiej. Poza szczegółową informacją o stanie jamy ustnej, pacjenci otrzymają też konkretne zalecenia i porady z zakresu higieny i profilaktyki. To pozwoli im dowiedzieć się, jakiego rodzaju badania czy zabiegi są w ich przypadku niezbędne.

- Na jedną rzecz zwrócić chcemy szczególną uwagę - podkreślają lekarki Uniwersytetu Medycznego. - Profilaktyka zaczyna się w domu i ma ogromne znaczenie. Odpowiednia szczoteczka, używanie nitki dentystycznej, stosowanie się do zaleceń dietetycznych przynoszą zaskakujące efekty i na to chcemy naszych pacjentów uczulić - podkreśla dr Barbara Malicka.

 Z badań, finansowanych ze środków Urzędu Miasta, prowadzonych przez pracowników Uniwersytetu Medycznego skorzystać mogą mieszkańcy Wrocławia, którzy ukończyli 65 lat.

Rejestracja pacjentów prowadzona jest w dni robocze od godz. 08.00 do 15.00 pod numerem telefonu 71 784 03 61.

Podobał się artykuł? Podziel się!

BĄDŹ NA BIEŻĄCO!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekseniora.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Seniora: polub nas na Facebooku

Rynek Seniora: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych


Dyskusje


  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
    Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Infodent24 Rynek aptek House Market
    Portal Spożywczy Puls HR Koszyk cenowy Property Design Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.