Wszczepienie endoprotezy wymaga rehabilitacji po zabiegu
Autor: Rynek Seniora   06 kwietnia 2016 13:16

Szacuje się, że w Polsce przeprowadza się 40-50 tysięcy zabiegów wszczepienia endoprotez biodrowych i kolanowych rocznie. Wielu pacjentów po operacji nie kontynuuje leczenia w formie rehabilitacji, narażając się na poważne konsekwencje zdrowotne - ostrzegają specjaliści.

Chirurgiczne wszczepienie endoprotezy wymaga bowiem natychmiastowego wdrożenia programu usprawniającego.

Działania jakie powinny być podjęte po operacji zależą od rodzaju użytego implantu, a także wieku pacjenta, wydolności organizmu oraz schorzenia, stanowiącego przyczynę operacji. Istotne znaczenie ma systematyczne wdrażanie ćwiczeń oddechowych, przeciwzakrzepowych i gimnastyki. Ważne jest aby jak najszybciej uzyskać odpowiedni zakres ruchu i za pomocą rehabilitacji utrzymać go.

Jednocześnie należy pamiętać, że na tym etapie, tuż po wszczepieniu endoprotezy, pewnych ruchów pacjent nie powinien wykonywać. Są to na przykład krzyżowanie nóg, pochylanie się do przodu w trakcie siedzenia, gwałtowne skręty biodra.

Prawidłowo przeprowadzona rehabilitacja po zabiegu jest niezbędna do odzyskania sprawności pozwalającej na powrót do pełni zdrowia. Ograniczenia ruchomości i siły mięśniowej, dysbalans mięśniowy oraz osłabienie sensomotoryki powodują nieprawidłowości w pracy endoprotezy. Dodatkowo mogą nieść ze sobą kompensacje, organizmu doprowadzając do przeciążeń innych części ciała.

Zgodnie z zaleceniami specjalistów, najlepszym wskazaniem jest aby tuż po wypisaniu się z oddziału zabiegowego pacjent udał się na rehabilitację stacjonarną. Rehabilitacja ambulatoryjna ze względu na długotrwałość i uciążliwość w dojazdach jest rozwiązaniem dopuszczalnym, ale często niewygodnym i narażającym rekonwalescenta na kontuzje.

W przypadku rehabilitacji po zabiegu wszczepienia endoprotezy, ważne jest aby jej plan został dostosowany indywidualnie do każdego pacjenta.

Długość rehabilitacji zależy od stanu pacjenta, użytego implantu oraz rozległości zabiegu. Jeśli pacjent jest ogólnie w bardzo dobrym stanie, nie ma otyłości, był aktywny fizycznie przed zabiegiem, to wówczas po około miesięcznej rehabilitacji może wykonywać sam ćwiczenia w domu.

- Podjęcie rehabilitacji po wszczepieniu endoprotez biodrowych i kolanowych jest zawsze zależne od wskazań lekarskich i w większości przypadków nie ma żadnych przeciwwskazań do szybkiego podjęcia tego typu działań. Efektem będzie szybka poprawa kondycji ruchowej i duża szansa na powrót do pełnej sprawności, choć jest to zależne również od stanu pacjenta sprzed zabiegiem – mówi Barbara Mazur, lekarz neurolog i dyrektor Centrum Terapii Narządów Ruchu Biały Dom Zakład Przyrodoleczniczy w Konstancinie-Jeziornie.

Jak podkreśla, warto zadbać o rehabilitację, ponieważ jej zaniechanie może mieć bezpośredni wpływ na odzyskanie sprawności ruchowej, a także być przyczyną wystąpienia choroby zakrzepowo-zatorowej.

- Wprowadzenie na odpowiednim etapie kinezyterapii i fizykoterapii jest kluczowym elementem leczenia po tego typu zabiegach. Sprawność ruchową poprawiają zajęcia z gimnastyki indywidualnej dla poszczególnych jednostek chorobowych, gimnastyka grupowa oraz ćwiczenia w systemie bloczkowo-ciężarkowym, które prowadzimy w naszym ośrodku - dodaje specjalistka. 

Podobał się artykuł? Podziel się!

BĄDŹ NA BIEŻĄCO!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekseniora.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Seniora: polub nas na Facebooku

Rynek Seniora: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych


Dyskusje


  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
    Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Infodent24 Rynek aptek House Market
    Portal Spożywczy Puls HR Koszyk cenowy Property Design Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.