Wychłodzenie zagraża osobom starszym nawet w lipcu

ZDROWIE

Autor: PAP, onet.pl/Rynek Seniora   07 listopada 2014 17:21


Wychłodzenie zagraża osobom starszym nawet w lipcu

Wychłodzenie częściej dotyczy osób w mieście, np. bezdomnych, alkoholików, dzieci bez opieki, osób starszych i samotnych w nieogrzewanych mieszkaniach - przekonują eksperci.

Wydawałoby się, że człowiek jest najbardziej narażony na wychłodzenie w górach i zimą. Okazuje się, że nie. Hipotermia bardziej zagraża mieszkańcom miast i to przez cały rok.

W Małopolsce pacjenci dotknięci poważnym wychłodzeniu organizmu trafiają do działającego od ok. roku przy Szpitalu Specjalistycznym im. Jana Pawła II w Krakowie Centrum Leczenia Hipotermii Głębokiej. W placówce tej stosuje się zabiegi ogrzewania pozaustrojowego. - To jedyny taki ośrodek w Polsce - przypomniał koordynator projektu ogrzewania pozaustrojowego, dr Tomasz Darocha.

Podał, że od lipca ub. roku do października br. koordynator ds. pozaustrojowego leczenia hipotermii głębokiej konsultował 21 pacjentów. Większość z nich zakwalifikowano do leczenia tradycyjnego, jednak pięciu chorych było w głębokiej hipotermii i zostało poddanych zabiegowi ogrzewania pozaustrojowego. Czterech spośród nich udało się uratować.

Wychłodzenie nie tylko zimą
Dr Darocha zwrócił uwagę, że wychłodzenie grozi nie tylko w zimie, ale przez cały rok. - Nawet w lipcu odbieraliśmy telefony o możliwej hipotermii. Może ją spowodować nie tylko śnieg i mróz, ale i wiatr, i deszcz. Do większości wychłodzeń dochodzi nie w skrajnie niskich temperaturach, na której zazwyczaj jesteśmy przygotowani, ale w okresie jesiennym i wczesnowiosennym - mówił koordynator.

Małopolskie Centrum Leczenia Hipotermii Głębokiej ściśle współpracuje z ratownikami GOPR i TOPR, ale równie ważne dla pracy placówki są tereny miejskie, gdzie - zdaniem naczelnika TOPR Jana Krzysztofa - częściej dochodzi do hipotermii. - Wychłodzenie częściej dotyczy osób w mieście, np. bezdomnych, alkoholików, dzieci bez opieki, osób starszych i samotnych w nieogrzewanych mieszkaniach. Ludzie w górach przeważnie są przygotowani na niskie temperatury, mają ze sobą ciepłe ubrania - powiedział naczelnik TOPR.

Centrum Leczenia Hipotermii Głębokiej działa na terenie Małopolski, ale chce rozszerzyć swoją działalność na cały kraj. Na razie prowadzi rozmowy z przedstawicielami ośrodków w województwach podkarpackim i śląskim. Szuka też funduszy na zakup przenośnego sprzętu służącego do zabiegu ogrzewania pozaustrojowego.

Jak ratować?
Zabieg ogrzewania pozaustrojowego polega na podpięciu pacjenta do sztucznego płuco-serca (aparatu ECMO), ogrzaniu i utlenowaniu jego krwi poza organizmem oraz ponownym jej wprowadzeniu do układu tętniczego. Ta metoda pozwala podnieść temperaturę pacjenta o 6-9 st. C w ciągu godziny.

Centrum Leczenia Hipotermii Głębokiej bazuje na metodzie stosowanej w kardiochirurgii, kiedy to podczas operacji specjaliści najpierw znacząco obniżają temperaturę ciała pacjenta, a potem przywracają normalne funkcjonowanie organizmu. Niektóre operacje lekarze wykonują tu w głębokiej hipotermii, schładzając pacjentów nawet do 20 st. C.

Według GUS, w 2012 r. w Polsce w wyniku wychłodzenia zmarło 427 osób.

Podobał się artykuł? Podziel się!

BĄDŹ NA BIEŻĄCO!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekseniora.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Seniora: polub nas na Facebooku

Rynek Seniora: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych


Dyskusje


POLECAMY W PORTALACH

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
    Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Infodent24 Rynek aptek House Market
    Portal Spożywczy Puls HR Koszyk cenowy Property Design Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.