Wykształceni Polacy żyją dłużej - różnice są znaczące

ZDROWIE

Autor: PAP/Rynek Seniora   17 lutego 2017 10:17


Wykształceni Polacy żyją dłużej - różnice są znaczące Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

O długości życia Polaków przesądza wykształcenie. Trzydziestolatek po studiach ma przed sobą 12 lat życia więcej niż jego rówieśnik po zawodówce - takie są wnioski z najnowszego raportu NIZP o stanie zdrowia Polaków, który omawia "Gazeta Wyborcza".

- Wykształceni Polacy są już w Europie - ich stan zdrowia nieznacznie tylko odbiega od stanu zdrowia takich osób na Zachodzie. Przepaść dzieli jednak osoby z niższym wykształceniem od ich rówieśników z Europy Zachodniej - twierdzi prof. Bogdan Wojtyniak z Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego, współautor najnowszego raportu NIZP o stanie zdrowia Polaków.

Zdaniem badaczy żaden inny czynnik społeczny nie przekłada się na stan zdrowia Polaków tak mocno jak poziom wykształcenia.

Największe różnice widać w długości życia. Od transformacji Polacy żyją coraz dłużej - kobiety średnio 82 lata, a mężczyźni 74.

NIZP po raz pierwszy wyliczyło, ile lat ma przed sobą 30-letni Polak, w zależności od tego, jak jest wykształcony. Mężczyzna po studiach przeżyje prawie 50 lat, po zawodówce - tylko 38. 30-latka z wyższym wykształceniem ma jeszcze 54 lata życia, o pięć więcej niż kobiety najsłabiej wyedukowane.

Ludzie lepiej wykształceni nie tylko mają większą wiedzę na temat zachowań prozdrowotnych. Lepiej korzystają z systemu ochrony zdrowia. Dbają o profilaktykę.

Podobne wnioski badacze NIZP wyciągają ze statystyk dotyczących otyłości, sposobu odżywiania Polaków i palenia papierosów.

Otyła jest co czwarta Polka z wykształceniem podstawowym. Wśród najlepiej wyedukowanych problem taki ma tylko dziesięć procent kobiet. U mężczyzn różnica jest mniejsza. Otyłych jest 14 proc. Polaków po studiach i 20 proc. po zawodówkach. Osoby gorzej wykształcone palą niemal dwukrotnie częściej.

Podobał się artykuł? Podziel się!

BĄDŹ NA BIEŻĄCO!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekseniora.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Seniora: polub nas na Facebooku

Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych


Dyskusje


POLECAMY W PORTALACH

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu
    Dobrzemieszkaj Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Infodent24
    Rynek aptek House Market Portal Spożywczy Puls HR Property Design
    Koszyk cenowy Sady Ogrody Promocjada Puls HR