Wypis po zabiegu zaćmy w tym samym dniu? Dla niektórych to zbyt szybko

ZDROWIE

Autor: PAP/Rynek Seniora   08 maja 2018 10:04


Wypis po zabiegu zaćmy w tym samym dniu? Dla niektórych to zbyt szybko Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Operacja zaćmy to niegroźny zabieg, dlatego też bez względu na to, czy chory operowany jest w małej placówce czy w renomowanym szpitalu, zwykle już dwie godziny po zabiegu wypisywany jest do domu. Pacjenci skarżą się na to i twierdzą, że nie czują się zaopiekowani.

Najwięcej skarg płynie na Uniwersyteckie Centrum Kliniczne w Katowicach. Jedna z pacjentek w liście nadesłanym do redakcji Gazety Wyborczej wyjaśnia, że "personel medyczny na oddziale może i fachowy, ale podejście do pacjentów ma lekceważące. Pacjenci, przeważnie osoby starsze z różnych stron Polski, muszą opuścić szpital dwie godziny po operacji po to, by następnego dnia rano zgłosić się na kontrolę lekarską. (...). Jedna wielka nerwówka i chaos."

Oburzenie nie jest słuszne. Jak wyjaśnia dyrektor placówki Ireneusz Ryszkiel aktualny stan wiedzy i dopracowywana metodyka standardowej operacji zaćmy metodą fakoemulsyfikacji pozwalają na opuszczenie szpitala przez pacjenta nawet godzinę po zabiegu. (...) Nie wszyscy jednak pacjenci są wypisywani do domu w dniu operacji, część wymaga dłuższej obserwacji. Decyzja zależy od przebiegu operacji.

Nie zmienia to jednak faktu, że tak robi się w bardzo wielu szpitalach. Różnica polega na tym, że w małych pacjenci nie czują się zagubieni, a w wielkich mają wrażenie chaosu. Dlatego też lekarze radzą chorym, którym nie podoba się chaos w wielkich szpitalach, by wybrały sobie inny, mniejszy i na ogół dużo bardziej przyjazny.

Więcej: katowice.wyborcza.pl

Podobał się artykuł? Podziel się!

BĄDŹ NA BIEŻĄCO!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekseniora.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Seniora: polub nas na Facebooku

Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych


Dyskusje


POLECAMY W PORTALACH

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu
    Dobrzemieszkaj Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Infodent24
    Rynek aptek House Market Portal Spożywczy Puls HR Property Design
    Koszyk cenowy Sady Ogrody Promocjada Puls HR