Wysoce przetworzona żywność może zwiększać ryzyko raka

ZDROWIE

Autor: PAP/Rynek Seniora   20 lutego 2018 10:44


Wysoce przetworzona żywność może zwiększać ryzyko raka Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Wysoce przetworzona żywność może zwiększać ryzyko zachorowania na różnego typu nowotwory, w tym raka piersi - wynika z badań populacyjnych przeprowadzonych we Francji, a opublikowanych przez "British Medical Journal".

Wskazuje na to analiza danych dotycząca prawie 105 tys. osób powyżej 18. roku życia, których mediana wieku nie przekraczała 43 lat. Wszyscy uczestniczyli w badaniach NutriNet-Santé prowadzonych w latach 2009-2017 (doi.org/10.1136/bmj.k322).

Główny autor raportu Thibault Fiolet z ośrodka badania żywności w Roubaix we Francji twierdzi, że za pośrednictwem internetu co 24 godziny ochotnicy informowali, co jedli minionego dnia. Jednocześnie zbierano dane o ich stanie zdrowia. Pod uwagę wzięto 3,3 tys. produktów żywnościowych i składników pokarmowych.

Z analizy tej wynika, że wysoce przetworzona żywność może zwiększać ryzyko zachorowania na nowotwory, które rośnie w zależności od rozmiarów jej konsumpcji. Zwiększenie spożycia tej żywności o 10 proc. wiąże się z wyraźnym, bo ponad 10 proc. wzrostem ryzyka zachorowania na różnego typy nowotwory, w tym raka piersi.

Autorzy badania nie precyzują, o jakie konkretne produkty chodzi, wspominają jedynie, że pod uwagę wzięto wysoce przetworzone produkty według klasyfikacji żywności NOVA.

Thibault Fiolet podkreśla, że konieczne są dalsze badania, które to potwierdzą i wykażą, jakie są konkretne powiązania między wysoce przetworzoną żywnością i większą skłonnością do nowotworów. Być może takie działanie wykazują tylko niektóre składniki i dodatki do żywności.

W badanej grupie osób stwierdzono największe spożycie słodyczy, słodzonych napojów oraz produktów skrobiowych, czyli takich jak ziemniaki, kukurydza oraz ryż. Wysoce przetworzona żywność zwykle wykazuje małą wartość odżywczą i zwiera substancje dodawane do niej bezpośrednio lub powstające w trakcie jej produkcji i przechowywania w różnych opakowaniach.

Podobał się artykuł? Podziel się!

CZYTAJ TAKŻE

BĄDŹ NA BIEŻĄCO!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekseniora.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Seniora: polub nas na Facebooku

Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych


Dyskusje


POLECAMY W PORTALACH

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu
    Dobrzemieszkaj Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Infodent24
    Rynek aptek House Market Portal Spożywczy Puls HR Property Design
    Koszyk cenowy Sady Ogrody Promocjada Puls HR