Wywiad z dr. Pawłem Bartoszem, ortopedą z Centrum Rehabilitacji KompleksowejArtykuł promocyjny dostarczony przez Centrum Rehablitacji Kompleksowej Sp. z o.o. - 05 lipca 2019 07:59


Na łamach naszego portalu mieliśmy ostatnio okazję gościć jednego ze specjalistów współpracujących z Centrum Rehabilitacji Kompleksowej. Dr Bartosz jest specjalistą ortopedą z wieloletnim doświadczeniem, współpracował z wieloma placówkami i szpitalami, a obecnie jest jednym z najbardziej cenionych specjalistów w Warszawie. W wywiadzie podkreślił główne problemy z jakimi borykają się Polacy.

• Czy dysfunkcje/kontuzje kolan to częsty przypadek w populacji Pacjentów 60 plus?
Paweł Bartosz: Niestety tak. To właśnie w tej grupie chorych najczęściej mamy do czynienia ze zmianami zwyrodnieniowymi stawów kolanowych. Jak wiadomo, nasza sprawność obniża się wraz z wiekiem, a poszczególne narządy, w tym narządy ruchu, zużywają się. Jest to związane z naturalnym, dotyczącym każdego człowieka, procesem starzenia. Następuje m.in. degradacja tkanki stawowej, a także rozrzedzenie tkanki kostnej. To z kolei prowadzi do rozwinięcia się osteoporozy, która dotyka zwłaszcza kobiet w wieku pomeopauzalnym.

• Czy istnieją domowe metody na pracę z kolanami, chodzi o zapobiegania potencjalnym kontuzjom?
Jak najbardziej, aby uniknąć problemów z kolanami nie tylko można, ale wręcz powinno się ćwiczyć regularnie w domu. Takie ćwiczenia w warunkach domowych zapobiegają potencjalnym urazom oraz przyspieszeniu narastania zmian zwyrodnieniowych stawów kolanowych. Ponieważ jednak problemy z kolanami mogą być bardzo różnorodne, a każdy ma też inne możliwości i inną sprawność fizyczną, spersonalizowanie ćwiczeń warto powierzyć profesjonalnemu fizjoterapeucie. Dobierze on właściwy rodzaj terapii, uwzględniając schorzenie Pacjenta oraz jego możliwości, a także będzie służył możliwością konsultacji i uzyskania porady w przypadku pytań i problemów.

• W jaki sposób po operacji endoprotezoplastyki biodra czy kolana prowadzić Pacjenta, chodzi o rehabilitację po zabiegu.
Przygotowania powinno się zacząć tak naprawdę jeszcze przed operacją, co ułatwi późniejszą rekonwalescencję. Każdy chory przed operacją endoprotezoplastyki stawu kolanowego lub biodrowego powinien odbyć kilka spotkań z fizjoterapeutą. Pomoże to wzmocnić mięśnie stabilizujące, a Pacjent otrzyma wskazówki, jak będą wyglądały pierwsze dni rehabilitacji po operacji. Pomoże to też rozwiać wątpliwości i obawy, a także zrozumieć istotę operacji, a przecież wiadomo, że nastawienie również jest ważne. Natomiast już po operacji należy jak najwcześniej rozpocząć terapię. Wczesna rehabilitacja pooperacyjna, szczególnie po endoprotezoplastyce stawu kolanowego jest kluczowa, aby osiągnąć dobry wynik po operacji i szybko odzyskać sprawność.

• Jakie zabiegi fizykoterapii i kinezyterapii Pacjent najczęściej otrzymuje?
Najważniejsza po operacji endoprotezoplastyki jest kinezyterapia, czyli to, co jest najbardziej kojarzone z rehabilitacją – leczenie ruchem. Inaczej mówiąc, jest to praca z fizjoterapeutą –terapia manualna, mobilizacja stawu, ćwiczenia czynne, mobilizacje rzepki. Skutecznym zabiegiem fizykalnym po operacji jest również krioterapia, która polega na schładzaniu powierzchni ciała niską temperaturą, co w efekcie uruchamia naturalne procesy obronne organizmu. Organizm broni się przed zimnem, a przy okazji uruchamiają się jego procesy samoregeneracyjne, zmniejsza się też napięcie mięśni i odczuwanie bólu.

• Jak długo trwa taki proces rehabilitacji? Jak długo powinien trwać?
Możemy przyjąć, że proces powrotu do sprawności po operacji trwa zazwyczaj około 6 tygodni. Nie jest to jednak twarda reguła, ponieważ takiej nie da się przyjąć. Tak naprawdę to, ile Pacjent będzie potrzebował czasu na rehabilitację, jest sprawą indywidualną, zależną od wieku, kondycji przed operacją oraz innych uwarunkowań osobistych. Aby proces wracania do sprawności trwał jak najkrócej, warto jak najszybciej rozpocząć terapię i współpracować z dobrym fizjoterapeutą.

• Czy Pacjenci często korzystają także z rehabilitacji w niepublicznych zakładach?
Tak, jest to częsta droga chorych po operacjach. Jak już zostało wyjaśnione, w procesie powrotu do zdrowia i sprawności fizycznej po operacji ma wcześnie rozpoczęta rehabilitacja. W ramach ubezpieczenia zdrowotnego odpowiednio szybkie działania nie zawsze mogą zostać podjęte, ze względu na dużą ilość pacjentów terminy oczekiwania na zabiegi mogą się okazać bardzo długie. W kwestiach takich jak zdrowie i fizyczna sprawność nie warto czekać, a tym bardziej tracić w ten sposób szans na wyleczenie, dlatego chorzy szukają wtedy innej drogi, jaką są odpłatne usługi rehabilitacyjne. Jest to słuszne myślenie, ponieważ nie warto oszczędzać na zdrowiu, gdyż skutki takiego postępowania będą odczuwane do końca życia.

• Jakie jeszcze przypadki dotyczące schorzeń stawów dotyczą populacji 60 plus?
Niestety lista chorób, które mogą dotknąć osoby w podeszłym wieku, jest dość spora. W tym wieku często zaczynają nam dokuczać bóle stawów, a poruszanie staje się utrudnione i może to być objaw najczęstszych zmian zwyrodnieniowych, ale nie tylko. Popularna u osób starszych jest choroba reumatologiczna. Wraz z wiekiem spada też ogólna odporność organizmu i łatwiej o infekcje. Infekcją, która atakuje m.in. stawy, jest borelioza, o której ostatnio tyle się słyszy. Ból, który odczuwamy, może też promieniować i być tak naprawdę zlokalizowany w innej okolicy. Takie objawy dają na przykład choroby kręgosłupa.

 

Więcej informacji o Centrum Rehabilitacji Kompleksowej.