Wywiad z dr. Pawłem Bartoszem, ortopedą z Centrum Rehabilitacji Kompleksowej
Autor: Artykuł promocyjny dostarczony przez Centrum Rehablitacji Kompleksowej Sp. z o.o.   05 lipca 2019 07:59

Na łamach naszego portalu mieliśmy ostatnio okazję gościć jednego ze specjalistów współpracujących z Centrum Rehabilitacji Kompleksowej. Dr Bartosz jest specjalistą ortopedą z wieloletnim doświadczeniem, współpracował z wieloma placówkami i szpitalami, a obecnie jest jednym z najbardziej cenionych specjalistów w Warszawie. W wywiadzie podkreślił główne problemy z jakimi borykają się Polacy.

• Czy dysfunkcje/kontuzje kolan to częsty przypadek w populacji Pacjentów 60 plus?
Paweł Bartosz: Niestety tak. To właśnie w tej grupie chorych najczęściej mamy do czynienia ze zmianami zwyrodnieniowymi stawów kolanowych. Jak wiadomo, nasza sprawność obniża się wraz z wiekiem, a poszczególne narządy, w tym narządy ruchu, zużywają się. Jest to związane z naturalnym, dotyczącym każdego człowieka, procesem starzenia. Następuje m.in. degradacja tkanki stawowej, a także rozrzedzenie tkanki kostnej. To z kolei prowadzi do rozwinięcia się osteoporozy, która dotyka zwłaszcza kobiet w wieku pomeopauzalnym.

• Czy istnieją domowe metody na pracę z kolanami, chodzi o zapobiegania potencjalnym kontuzjom?
Jak najbardziej, aby uniknąć problemów z kolanami nie tylko można, ale wręcz powinno się ćwiczyć regularnie w domu. Takie ćwiczenia w warunkach domowych zapobiegają potencjalnym urazom oraz przyspieszeniu narastania zmian zwyrodnieniowych stawów kolanowych. Ponieważ jednak problemy z kolanami mogą być bardzo różnorodne, a każdy ma też inne możliwości i inną sprawność fizyczną, spersonalizowanie ćwiczeń warto powierzyć profesjonalnemu fizjoterapeucie. Dobierze on właściwy rodzaj terapii, uwzględniając schorzenie Pacjenta oraz jego możliwości, a także będzie służył możliwością konsultacji i uzyskania porady w przypadku pytań i problemów.

• W jaki sposób po operacji endoprotezoplastyki biodra czy kolana prowadzić Pacjenta, chodzi o rehabilitację po zabiegu.
Przygotowania powinno się zacząć tak naprawdę jeszcze przed operacją, co ułatwi późniejszą rekonwalescencję. Każdy chory przed operacją endoprotezoplastyki stawu kolanowego lub biodrowego powinien odbyć kilka spotkań z fizjoterapeutą. Pomoże to wzmocnić mięśnie stabilizujące, a Pacjent otrzyma wskazówki, jak będą wyglądały pierwsze dni rehabilitacji po operacji. Pomoże to też rozwiać wątpliwości i obawy, a także zrozumieć istotę operacji, a przecież wiadomo, że nastawienie również jest ważne. Natomiast już po operacji należy jak najwcześniej rozpocząć terapię. Wczesna rehabilitacja pooperacyjna, szczególnie po endoprotezoplastyce stawu kolanowego jest kluczowa, aby osiągnąć dobry wynik po operacji i szybko odzyskać sprawność.

• Jakie zabiegi fizykoterapii i kinezyterapii Pacjent najczęściej otrzymuje?
Najważniejsza po operacji endoprotezoplastyki jest kinezyterapia, czyli to, co jest najbardziej kojarzone z rehabilitacją – leczenie ruchem. Inaczej mówiąc, jest to praca z fizjoterapeutą –terapia manualna, mobilizacja stawu, ćwiczenia czynne, mobilizacje rzepki. Skutecznym zabiegiem fizykalnym po operacji jest również krioterapia, która polega na schładzaniu powierzchni ciała niską temperaturą, co w efekcie uruchamia naturalne procesy obronne organizmu. Organizm broni się przed zimnem, a przy okazji uruchamiają się jego procesy samoregeneracyjne, zmniejsza się też napięcie mięśni i odczuwanie bólu.

• Jak długo trwa taki proces rehabilitacji? Jak długo powinien trwać?
Możemy przyjąć, że proces powrotu do sprawności po operacji trwa zazwyczaj około 6 tygodni. Nie jest to jednak twarda reguła, ponieważ takiej nie da się przyjąć. Tak naprawdę to, ile Pacjent będzie potrzebował czasu na rehabilitację, jest sprawą indywidualną, zależną od wieku, kondycji przed operacją oraz innych uwarunkowań osobistych. Aby proces wracania do sprawności trwał jak najkrócej, warto jak najszybciej rozpocząć terapię i współpracować z dobrym fizjoterapeutą.

BĄDŹ NA BIEŻĄCO!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekseniora.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Seniora: polub nas na Facebooku

Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych


Dyskusje


  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu
    Dobrzemieszkaj Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Infodent24
    Rynek aptek House Market Portal Spożywczy Puls HR Property Design
    Koszyk cenowy Sady Ogrody Promocjada Puls HR