Za mało nieinwazyjnych wymian zastawek - są duże potrzeby

ZDROWIE

Autor: Gazeta Wyborcza/Rynek Seniora   20 kwietnia 2016 13:52


Za mało nieinwazyjnych wymian zastawek - są duże potrzeby W Polsce wykonuje się rocznie 650 nieinwazyjnych wymian zastawek serca, tymczasem potrzeby kształtują się na poziomie dwóch tysięcy zabiegów. Fot. Andy G/Flickr.com (CC BY-SA 2.0)

Zwężenie zastawki aortalnej dotyka ok. 5 proc. pacjentów po 75. r.ż. Gdy leki nie poprawiają rokowań, konieczna jest operacja - jednak dla wielu osób w podeszłym wieku jest ona zbyt ryzykowna. Choć zastawkę serca można wymienić lub naprawić metodą nieoperacyjną - poprzez otwór w pachwinie wielkości dziurki od klucza - w Polsce takich zabiegów wykonuje się mało - donosi Gazeta Wyborcza.

Wady zastawkowe serca figurują w statystykach jako trzecie - po nadciśnieniu tętniczym i chorobie niedokrwiennej serca - najczęstsze schorzenie kardiologiczne w Polsce i Europie. 

Jak informuje GW, w roku 2015 w małoinwazyjny sposób wszczepiono około 650 zastawek aortalnych (o 200 więcej niż rok wcześniej). By pomóc chorym, którzy czekają w kolejce, i nowym pacjentom, powinno ich być 2 tys. rocznie. Problemem są jednak pieniądze. Narodowy Fundusz Zdrowia wymianę zastawki aortalnej bez otwierania klatki piersiowej wycenia na 80 tys. zł.

Prof. Robert Gil, kierownik Kliniki Kardiologii Inwazyjnej szpitala MSW w Warszawie alarmuje, że bez takiego zabiegu w ciągu roku 30 proc. chorych czekających w kolejce umrze. 

Wiceminister zdrowia Jarosław Pinkas tłumaczy, że w tej chwili nie stać nas na to, by wykonywać więcej nieinwazyjnych wymian zastawek. 

Więcej: www.wyborcza.pl

Podobał się artykuł? Podziel się!

BĄDŹ NA BIEŻĄCO!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekseniora.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Seniora: polub nas na Facebooku

Rynek Seniora: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych


Dyskusje


POLECAMY W PORTALACH

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
    Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Infodent24 Rynek aptek House Market
    Portal Spożywczy Puls HR Koszyk cenowy Property Design Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.