Za unijne pieniądze pomogą seniorom z sarkopenią

ZDROWIE

Autor: PAP/Rynek Seniora   08 listopada 2016 10:34


Za unijne pieniądze pomogą seniorom z sarkopenią Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Collegium Medicum UJ w Krakowie zachęca seniorów do udziału w projekcie "SPRINTT", w ramach którego specjaliści pomagają osobom z objawami sarkopenii - przypadłości polegającej na utracie masy mięśniowej, a w konsekwencji na spadku sprawności fizycznej.

Aby uczestniczyć w programie, osoby powyżej 70. roku życia muszą przejść badania diagnozujące sarkopenię. - Zdecydowana większość nie kwalifikuje się do projektu, ponieważ w wyniku badań nie stwierdzamy sarkopenii - powiedziała koordynatorka projektu dr Katarzyna Krzykowska-Petitjean.

Ci, których wyniki badań zakwalifikują do projektu, przez dwa lata, dwa razy w tygodniu, mają zapewnioną bezpłatną rehabilitację lub dwa razy w miesiącu mogą brać udział w zajęciach edukacyjnych, poświęconych zdrowemu trybowi życia.

W poszukiwaniu potrzebujących pomocy
Obecnie w Krakowie trwa kampania zachęcająca seniorów do rekrutacji do projektu. W przestrzeni publicznej, m.in. w środkach komunikacji miejskiej, pojawiają się plakaty informujące o programie. W weekend na krakowskich placach targowych odbyły się także akcje, podczas których przechodnie otrzymali ulotki z informacjami o projekcie oraz mogli wziąć udział w tańcu przy dźwiękach akordeonu. Podobną "taneczną sobotę" organizatorzy zaplanowali na przyszły weekend - odbędzie się ona na Nowym Kleparzu, pl. Imbramowskim i w Hali Targowej przy ul. Grzegórzeckiej.

Zainteresowani udziałem, osoby mające minimum 70 lat, czujące zmęczenie, muszą zgłosić się do Katedry Chorób Wewnętrznych i Gerontologii Collegium Medicum UJ przy ul. Śniadeckich w Krakowie.

- Przybywa osób z sarkopenią, ponieważ ludzkie życie wydłuża się, a objawy sarkopenii nasilają się wraz z upływem lat - powiedziała Krzykowska-Petitjean. Dodała jednak, że u wielu zgłaszających się na badania kwalifikujące do "SPRINTT" specjaliści nie wykrywają sarkopenii. - Projektem interesuje się wiele osób aktywnych, należących np. do klubów seniorów, które są "za sprawne", by wziąć udział w projekcie. Niestety, osoby rzeczywiście potrzebujące pomocy są nieaktywne i nie zgłaszają się do projektu - powiedziała koordynatorka.

Rehabilitacja szybko działa
Rekrutacja do "SPRINTT" rozpoczęła się w styczniu i potrwa do marca przyszłego roku. W projekcie może wziąć udział 108 osób, jak dotąd zakwalifikowano ok. 50. Organizatorzy szukają brakujących uczestników. Selekcja jest bardzo czasochłonna. - Zakładamy, że aby znaleźć te 58 osób, musimy przebadać jeszcze co najmniej 500 kandydatów - wyjaśniła koordynatorka.

Ci, którzy zakwalifikowali się w ubiegłych miesiącach, uczestniczą już w zajęciach. Najstarszym osobom, powyżej 90. roku życia, niejednokrotnie towarzyszy ktoś bliski. - Rezultaty rehabilitacji widać dość szybko - powiedziała koordynatorka.

Projekt odbywa się w większości krajów unijnych, w Polsce - jak zauważyła koordynatorka - to pierwszy tego typu program. Collegium Medicum kieruje go do osób z całej Polski, ale ze względu na miejsce jego realizacji - stolicę Małopolski - zgłaszają się głównie mieszkańcy Krakowa i okolic.

Program ma także wymiar naukowy - ma pomóc ustalić, jakie są przyczyny sarkopenii i które osoby są bardziej podatne na utratę masy i siły mięśniowej. Organizatorzy chcą się dowiedzieć, która metoda będzie najbardziej skuteczna w powstrzymaniu tego procesu: regularne ćwiczenia fizyczne, odpowiednia dieta czy poprawa stylu życia dzięki edukacji zdrowotnej.

Projekt "SPRINTT - sarkopenia oraz zespół fizycznej słabości u osób starszych: wieloskładnikowe strategie leczenia" jest finansowany głównie z funduszy unijnych.

Podobał się artykuł? Podziel się!

BĄDŹ NA BIEŻĄCO!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekseniora.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Seniora: polub nas na Facebooku

Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych


Dyskusje


POLECAMY W PORTALACH

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu
    Dobrzemieszkaj Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Infodent24
    Rynek aptek House Market Portal Spożywczy Puls HR Property Design
    Koszyk cenowy Sady Ogrody Promocjada Puls HR