Zaangażowani społecznie seniorzy mają zdrowsze mózgi
Autor: PAP/Rynek Seniora   17 kwietnia 2015 10:01

Praca na rzecz innych pozwala seniorom zachować sprawność umysłową na dłużej - wynika z badań opublikowanych przez pismo "Alzheimers & Dementia".

Naukowcy z Johns Hopkins Bloomberg School of Public Health obserwowali osoby biorące udział w programie Baltimore Experience Corps. Polega on na zaangażowaniu emerytów w pracę z dziećmi mającymi problemy z nauką w szkołach. Seniorzy m.in. tłumaczą uczniom zadania, pomagają uczyć się czytać i wspierają pracę bibliotek szkolnych.

Po dwóch latach zaobserwowano, że osobom biorącym udział w programie udało się uniknąć zmniejszania się objętości mózgu w porównaniu z grupą kontrolną, a u niektórych osób objętość mózgu zwiększyła się. Zaangażowani społecznie seniorzy radzili sobie także lepiej podczas testów pamięciowych, co wskazywało na zmniejszenie ryzyka choroby Alzheimera.

 - Jeden z uczestników powiedział, że udział w programie usunął pajęczyny w jego mózgu i nasze badania potwierdzają, że tak właśnie się dzieje. Pomagając innym, seniorzy pomagają sobie i nie chodzi tu tylko o pokarm dla duszy, ale i dla mózgu. Zmniejszanie się objętości mózgu jest częścią procesu starzenia się, podczas gdy inicjatywa społeczna zatrzymuje ten proces - mówi prowadząca program dr Michelle Carlson.

Badaczka prowadziła obserwacje w grupie 111 osób w wieku średnio 67 lat w dobrym stanie zdrowia fizycznego; głównie Afroamerykanów pochodzących ze środowisk o niskim statusie społeczno-ekonomicznym. 58 osób uczestniczyło w programie społecznym. Na początku obserwacji każdy z uczestników przeszedł rezonans magnetyczny głowy oraz testy pamięciowe. Badania powtórzono po 12 oraz po 24 miesiącach.

- Uczestnicząc w programie seniorzy są zaangażowani w wiele różnych aktywności - muszą wstać rano z łóżka, kilka razy dziennie wchodzić i schodzić ze schodów podczas zajęć w szkołach, pracują z zespołach i z młodymi ludźmi, dzielą się swoją wiedzą oraz mają świadomość, że robią coś dobrego. Angażują się w rozwiązywanie problemów i udzielają się towarzysko w sposób, w który nie mieliby okazji pozostając w domach - podkreśla dr Carlson. 

Podobał się artykuł? Podziel się!

BĄDŹ NA BIEŻĄCO!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekseniora.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Seniora: polub nas na Facebooku

Rynek Seniora: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych


Dyskusje


  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
    Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Infodent24 Rynek aptek House Market
    Portal Spożywczy Puls HR Koszyk cenowy Property Design Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.