Zaburzenia dwubiegunowe skutkują szybszym starzeniem się chorych i ich krewnych

ZDROWIE

Autor: PAP/Rynek Seniora   27 lipca 2017 14:00


Zaburzenia dwubiegunowe skutkują szybszym starzeniem się chorych i ich krewnych Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Zarówno sami chorzy, jak i osoby, w których rodzinach występowały zaburzenia dwubiegunowe, mogą starzeć się szybciej - wynika z badań przeprowadzonych przez naukowców z New King's College London i opublikowanych w piśmie "Neuropsychopharmacology".

Szybciej przebiegające procesy starzenia się na poziomie biologicznym mogą wyjaśniać, dlaczego u osób z zaburzeniami dwubiegunowymi częściej występują choroby układu sercowo-naczyniowego, cukrzyca typu 2 czy otyłość - piszą autorzy.

W badaniach wzięło udział 63 pacjentów z zaburzeniami dwubiegunowymi, 74 zdrowe osoby z pokrewieństwem pierwszego stopnia oraz 80 niespokrewnionych zdrowych osób.

Wnikliwej analizie poddano telomery badanych, czyli zakończenia chromosomów, które ulegają skracaniu wraz z podziałami komórkowymi. Z wiekiem telomery stają się krótsze, dlatego ich długość stanowi wyznacznik wieku biologicznego. Szybkość, z jaką telomery ulegają skracaniu, może być różna w zależności od czynników genetycznych i środowiskowych.

Wyniki analizy wykazały, że nie tylko osoby z zaburzeniami dwubiegunowymi, ale także ich krewni pierwszego stopnia mieli krótsze telomery w porównaniu z grupą kontrolną.

Podczas dalszych badań naukowcy stwierdzili, że krótsze telomery miały związek z posiadaniem mniejszego hipokampa, struktury mózgu odpowiedzialnej m.in. za regulację nastroju. Sugeruje to, że wraz ze skracaniem się telomerów spada zdolność produkowania nowych komórek nerwowych w hipokampie.

Ustalono także, że u pacjentów z zaburzeniami dwubiegunowymi, którzy przyjmowali lit, telomery były dłuższe niż u tych, którzy nie poddali się leczeniu. Wskazuje to, że lek może spowalniać procesy starzenia się.

Naukowcy zauważają, że należy przeprowadzić więcej badań, aby sprawdzić, czy krewni osób z zaburzeniami dwubiegunowymi są również w grupie podwyższonego ryzyka chorób układu krążenia, cukrzycy i otyłości. Dalsze prace mogą także doprowadzić do opracowania metod zapobiegania przyspieszonemu biologicznemu starzeniu się pacjentów.

Podobał się artykuł? Podziel się!

BĄDŹ NA BIEŻĄCO!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekseniora.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Seniora: polub nas na Facebooku

Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych


Dyskusje


POLECAMY W PORTALACH

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu
    Dobrzemieszkaj Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Infodent24
    Rynek aptek House Market Portal Spożywczy Puls HR Property Design
    Koszyk cenowy Sady Ogrody Promocjada Puls HR