Zakażenia HIV u osób w wieku 50+ w Polsce - niepokojący wzrost

ZDROWIE

Autor: PAP, Rynek Zdrowia/Rynek Seniora   01 grudnia 2014 08:26


Zakażenia HIV u osób w wieku 50+ w Polsce - niepokojący wzrost Fot. Fotolia

Odsetek zakażeń HIV wśród osób 50+ rośnie szybciej niż wśród osób poniżej czterdziestki. Dlatego tegoroczna edycja kampanii społecznej "Projekt Test", zachęcajaca do robienia badań w kierunku HIV, skierowana będzie do osób po 50. roku życia - podali jej organizatorzy.

Hasło kampanii, która porusza problem seksualności i profilaktyki HIV/AIDS w grupie osób po 50. roku życia, to "Manifest 5.0: Chcemy całego życia!". Jej celem jest zwrócenie uwagi, że osoby w tym wieku zakażają się HIV w ten sam sposób, co osoby młodsze, jednak mają mniejszą wiedzę na temat sposobów zapobiegania szerzeniu się wirusa.

Organizatorzy kampanii podkreślają, że poziom wiedzy na temat bezpiecznego seksu w grupie 50+ jest znacznie mniejszy niż wśród młodzieży. Ponadto, do wzrostu odsetka zakażeń wśród osób po 50. roku życia przyczynia się przekonanie, że "w pewnym wieku" ludzie nie uprawiają już seksu i w związku z tym nie są narażeni na zakażenie wirusem HIV.

Mają potrzeby
Jak pokazują badania, stwierdzenie to jest jednak mitem, który nie ma nic wspólnego z rzeczywistością - po skończeniu 50. lat potrzeby seksualne nie ulegają zmniejszeniu. Eksperci informują, że ponad połowa osób po pięćdziesiątce uprawia seks kilka razy w miesiącu.

Z badań National Survey of Sexual Health and Behavior, na które powołują się organizatorzy kampanii, wynika, że single w wieku dojrzałym wykazują większą skłonność do nieodpowiedzialnych zachowań seksualnych niż osoby młodsze.

Ponieważ nie muszą się już przejmować niechcianą ciążą, niechętnie używają prezerwatyw i nie postrzegają seksu bez zabezpieczenia jako zachowania ryzykownego. W efekcie, w grupie wiekowej 45-60 prezerwatywy stosowane są w zaledwie co 10 akcie seksualnym. Wśród osób powyżej 60. roku życia odsetek ten jest jeszcze niższy

- Debata publiczna przepełniona jest treściami erotycznymi, a seksualność na wolnym rynku jest towarem prawie idealnym. Kiedy jednak kończy się anonimowość i przechodzi się do problemów jednostki, nagle pojawia się wstyd, zakłopotanie a czasem nawet wyparcie - tłumaczy specjalistka zdrowia publicznego i autorka kampanii Agata Kwiatkowska.

Dodaje: - Z danych epidemiologicznych wynika, że 11 proc. nowych zachorowań na AIDS występuje u osób po pięćdziesiątce. Co więcej, liczba nowych przypadków w tej grupie rośnie szybciej niż wśród osób poniżej 40. roku życia

Nie wykonują testów
Organizatorzy kampanii podkreślają, że osoby po 50. roku życia powinny być bardziej świadome czynników ryzyka zakażeń, zaś pracownicy ochrony zdrowia i osoby odpowiedzialne za programy z zakresu promocji zdrowia powinny zadbać o to, by przekaz dotyczący profilaktyki HIV trafił także do starszych dorosłych.

W Polsce w grupie wiekowej 50+ wykryto w ubiegłym roku 95 nowych przypadków zarażenia wirusem HIV. Zdaniem epidemiologów to zaledwie wierzchołek góry lodowej, ponieważ osoby w wieku okołoemerytalnym, przekonane, że problem zakażeń ich nie dotyczy, bardzo rzadko wykonują testy na HIV.

Specjaliści ostrzegają, że HIV - zanim przerodzi się w AIDS - często daje objawy o niewielkim stopniu nasilenia albo przebiega bezobjawowo, dlatego część symptomów może zostać zignorowana zarówno przez samych zakażonych, jak i przez lekarzy.

Pierwsze symptomy zakażenia są zwykle niespecyficzne (m.in. zmęczenie, utrata wagi, zmniejszenie apetytu czy nocne poty). Osoby w wieku 50+ często uznają je za naturalne oznaki starzenia i nie odczuwają potrzeby dalszej diagnostyki. Do lekarza zgłaszają się dopiero w momencie wystąpienia objawów o znacznym stopniu nasilenia, kiedy choroba jest już rozwinięta.

Podobał się artykuł? Podziel się!

CZYTAJ TAKŻE

BĄDŹ NA BIEŻĄCO!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekseniora.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Seniora: polub nas na Facebooku

Rynek Seniora: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych


Dyskusje


POLECAMY W PORTALACH

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
    Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Infodent24 Rynek aptek House Market
    Portal Spożywczy Puls HR Koszyk cenowy Property Design Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.