Zakażenie HIV po 50-tce? Zdarza się coraz częściej
Autor: interia.pl, MK/Rynek Seniora   23 kwietnia 2015 15:20

Z danych Państwowego Zakładu Higieny wynika, w ubiegłym roku odnotowano 92 przypadki zakażeń wirusem HIV wśród osób po 50 r.ż. To 30 razy więcej niż jeszcze 10 lat temu. Wzrost ten obserwują również osoby zajmujące się udzielaniem wsparcia zakażonym i chorym.

Jak wynika z badań profesora Zbigniewa Izdebskiego, ponad połowa mężczyzn i 26 proc. kobiet po 50 roku życia pozostaje aktywna seksualnie. Jeśli nie mają stałego partnera czy partnerki, teoretycznie znajdują się w grupie zagrożonych zakażeniem. W praktyce rzadko zdają sobie z tego sprawę.

Alina Dubik, psycholog zajmująca się pomocą osobom z HIV i AIDS tłumaczy, że osoby starsze nie myślą o możliwości zakażenia czymkolwiek. Młodzi ludzie biorą takie ryzyko pod uwagę, starsi nie. Nie mieści im się w głowie, że HIV mógłby grozić właśnie im.

Specjaliści wskazują także, że osoby starsze, u których wykryto HIV znoszą ją gorzej niż młodsi. Walczą ze wstydem, ukrywają tę informację przed bliskimi, częściej przeżywają załamania, niechętnie korzystają z pomocy.  

Sytuacji nie ułatwia fakt, że większość działań pomocowych, podobnie jak akcje profilaktyczne, jest przeprowadzana z myślą o osobach młodszych.

Jedną z nielicznych akcji zachęcających do badań na obecność wirusa HIV, adresowaną do osób 50+ jest kampania społeczna: "Manifest 5.0". Jej hasło brzmi "Chcemy całego życia".

Celem kampanii jest przekazanie treści profilaktycznych dotyczących bezpiecznego seksu i zachęcenie Polaków do testowania się w kierunku HIV. Poza kształtowaniem postaw prozdrowotnych, kampania ma na celu przeciwdziałanie stereotypom związanym z wiekiem i tabuizacji sfery seksualnej u osób po 50-tce.

Więcej: www.interia.pl

Podobał się artykuł? Podziel się!

BĄDŹ NA BIEŻĄCO!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekseniora.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Seniora: polub nas na Facebooku

Rynek Seniora: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych


Dyskusje


  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
    Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Infodent24 Rynek aptek House Market
    Portal Spożywczy Puls HR Koszyk cenowy Property Design Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.