Zakażenie tym paciorkowcem pobudza wzrost nowotworu jelita grubego

ZDROWIE

Autor: PAP/Rynek Seniora   18 lipca 2017 11:19


Zakażenie tym paciorkowcem pobudza wzrost nowotworu jelita grubego Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Bakterie Streptococcus gallolyticus aktywnie promują rozwój raka jelita grubego (CRC) - czytamy na łamach "PLOS Pathogens".

Autorami odkrycia są naukowcy z Texas A&M Health Science Center w Houston (USA).

- Już od jakiegoś czasu wiadomo, że ludzie zakażeni paciorkowcem S. gallolyticus są bardziej narażeni na rozwój raka jelita grubego, jednego z najczęściej diagnozowanych typów nowotworów. Nie wiedzieliśmy jednak, czy S. gallolyticus aktywnie promuje wzrost komórek tego nowotworu, czy odwrotnie - bakteria bardziej komfortowo namnaża się w środowisku, jakie zapewniają komórki nowotworowe CRC - tłumaczą autorzy badania.

W celu zbadania dokładnej roli S. gallolyticus w przebiegu raka jelita grubego zespół dr. Ritesha Kumara przeprowadził kilka eksperymentów przy użyciu hodowli ludzkich komórek jelita grubego, myszy dotkniętych CRC oraz ludzkiej tkanki nowotworowej.

Doświadczenia, w których komórki CRC i S. gallolyticus były hodowane razem - wykazały, że bakterie pobudzają proliferację komórek nowotworowych, a siła tego efektu zależy od tego, w jakiej fazie wzrostu znajdują się komórki bakteryjne. Co ważne, proliferacja komórek CRC aktywowana przez Streptococcus występowała tylko wtedy, gdy bakterie i komórki CRC miały bezpośredni kontakt ze sobą; same substancje wydzielane przez komórki bakteryjne nie prowadziły do nasilenia proliferacji nowotworu.

Naukowcy zbadali także wpływ S. gallolyticus na białko ludzkie zwane β-kateniną, które odgrywa kluczową rolę w rozwoju raka jelita grubego. Odkryli, że bakterie w żaden sposób nie wpływają na proliferację tych komórek CRC, w których celowo zmniejszono produkcję lub aktywność β-kateniny.

- Sugeruje to, że wpływ S. gallolyticus na komórki CRC bardzo ściśle zależy od β-kateniny - mówią autorzy.

W kolejnym eksperymencie badacze udowodnili, że u myszy z CRC, które zainfekowano S. gallolyticus, wytworzyło się więcej guzów oraz zwiększyła się produkcja β-kateniny w porównaniu do zwierząt, którym wstrzyknięto inne rodzaje bakterii.

Na końcu naukowcy przeanalizowali próbki ludzkiej tkanki nowotworowej oraz tkanki zdrowej od ponad stu pacjentów z CRC i doszli do wniosku, że większość chorych była zakażona paciorkowcem S. gallolyticus, choć wcześniej nawet o tym nie wiedziała.

- Wszystkie te odkrycia sugerują, że Streptococcus gallolyticus odgrywa aktywną rolę w rozwoju raka jelita grubego u ludzi. Być może w przyszłości uda nam się wykorzystać tę wiedzę przy projektowaniu nowych metod diagnozowania, leczenia i zapobiegania temu nowotworowi - podsumowuje Kumar.

Podobał się artykuł? Podziel się!

BĄDŹ NA BIEŻĄCO!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekseniora.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Seniora: polub nas na Facebooku

Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych


Dyskusje


POLECAMY W PORTALACH

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu
    Dobrzemieszkaj Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Infodent24
    Rynek aptek House Market Portal Spożywczy Puls HR Property Design
    Koszyk cenowy Sady Ogrody Promocjada Puls HR