
Bakterie Streptococcus gallolyticus aktywnie promują rozwój raka jelita grubego (CRC) - czytamy na łamach "PLOS Pathogens".
Autorami odkrycia są naukowcy z Texas A&M Health Science Center w Houston (USA).
- Już od jakiegoś czasu wiadomo, że ludzie zakażeni paciorkowcem S. gallolyticus są bardziej narażeni na rozwój raka jelita grubego, jednego z najczęściej diagnozowanych typów nowotworów. Nie wiedzieliśmy jednak, czy S. gallolyticus aktywnie promuje wzrost komórek tego nowotworu, czy odwrotnie - bakteria bardziej komfortowo namnaża się w środowisku, jakie zapewniają komórki nowotworowe CRC - tłumaczą autorzy badania.
W celu zbadania dokładnej roli S. gallolyticus w przebiegu raka jelita grubego zespół dr. Ritesha Kumara przeprowadził kilka eksperymentów przy użyciu hodowli ludzkich komórek jelita grubego, myszy dotkniętych CRC oraz ludzkiej tkanki nowotworowej.
Doświadczenia, w których komórki CRC i S. gallolyticus były hodowane razem - wykazały, że bakterie pobudzają proliferację komórek nowotworowych, a siła tego efektu zależy od tego, w jakiej fazie wzrostu znajdują się komórki bakteryjne. Co ważne, proliferacja komórek CRC aktywowana przez Streptococcus występowała tylko wtedy, gdy bakterie i komórki CRC miały bezpośredni kontakt ze sobą; same substancje wydzielane przez komórki bakteryjne nie prowadziły do nasilenia proliferacji nowotworu.
Naukowcy zbadali także wpływ S. gallolyticus na białko ludzkie zwane β-kateniną, które odgrywa kluczową rolę w rozwoju raka jelita grubego. Odkryli, że bakterie w żaden sposób nie wpływają na proliferację tych komórek CRC, w których celowo zmniejszono produkcję lub aktywność β-kateniny.
- Sugeruje to, że wpływ S. gallolyticus na komórki CRC bardzo ściśle zależy od β-kateniny - mówią autorzy.
W kolejnym eksperymencie badacze udowodnili, że u myszy z CRC, które zainfekowano S. gallolyticus, wytworzyło się więcej guzów oraz zwiększyła się produkcja β-kateniny w porównaniu do zwierząt, którym wstrzyknięto inne rodzaje bakterii.
Na końcu naukowcy przeanalizowali próbki ludzkiej tkanki nowotworowej oraz tkanki zdrowej od ponad stu pacjentów z CRC i doszli do wniosku, że większość chorych była zakażona paciorkowcem S. gallolyticus, choć wcześniej nawet o tym nie wiedziała.
- Wszystkie te odkrycia sugerują, że Streptococcus gallolyticus odgrywa aktywną rolę w rozwoju raka jelita grubego u ludzi. Być może w przyszłości uda nam się wykorzystać tę wiedzę przy projektowaniu nowych metod diagnozowania, leczenia i zapobiegania temu nowotworowi - podsumowuje Kumar.
Newsletter
Rynek Seniora: polub nas na Facebooku
Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze
RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych