Zanieczyszczone powietrze niszczy pozytywne efekty aktywności fizycznej seniorów

ZDROWIE

Autor: PAP/Rynek Seniora   07 grudnia 2017 11:13


Zanieczyszczone powietrze niszczy pozytywne efekty aktywności fizycznej seniorów Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Długie spacery służą zdrowiu seniorów jednak pod warunkiem, że nie spacerują oni po ruchliwych ulicach miast. Z raportu opublikowanego w piśmie "The Lancet" wynika, że ich wysiłek włożony w aktywność na powietrzu idzie na marne, jeśli podczas spaceru wdychają spaliny.

W badaniach przeprowadzonych przez naukowców z Imperial College London oraz Duke University wzięło udział 119 mieszkańców Londynu po 60. roku życia, z których część była zdrowa, niektórzy cierpieli na przewlekłą obturacyjną chorobę płuc (POChP), a niektórzy na chorobę niedokrwienną serca. Uczestnicy codziennie około południa przez dwie godziny spacerowali po stosunkowo spokojnej części Hyde Parku lub po ruchliwej części Oxford Street, gdzie stężenie czarnego węgla, dwutlenku azotu, drobnych cząstek pyłu zawieszonego oraz innych zanieczyszczeń powietrza przekraczało normy ustalone przez Światową Organizację Zdrowia.

Przed i po każdym ze spacerów badano parametry krążeniowe m.in. ciśnienie tętnicze i sztywność tętniczą oraz wykonywano spirometrię.

Po spacerze w Hyde Parku wyniki badań spirometrycznych wskazywały na znaczną poprawę (pozytywny rezultat utrzymywał się często ponad 24 godziny). Spacer po Oxford Street po upływie godziny powodował poprawę, jednak wyraźnie mniejszą i nie trwała ona dłużej.

W grupie spacerującej po Hyde Parku sztywność tętnic zmniejszyła się o 24 proc. u osób zdrowych oraz o 19 proc. u osób z niedokrwienną chorobą serca. W przypadku spaceru po Oxford Street było to jedynie 4,6 proc. u osób zdrowych i 8,6 proc. u osób z chorobą serca. W przypadku seniorów z POChP było to 16 proc.

- Dla osób starszych oraz chorych jedyną formą ćwiczeń bardzo często jest spacer. Nasze badania wskazują, że osoby te powinny wybierać zielone tereny z dala od miejsc gęsto zabudowanych i narażonych na zanieczyszczenia pochodzące ze spalin - komentuje autor badań dr Kian Fan Chung. 

Podobał się artykuł? Podziel się!

BĄDŹ NA BIEŻĄCO!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekseniora.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Seniora: polub nas na Facebooku

Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych


Dyskusje


POLECAMY W PORTALACH

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu
    Dobrzemieszkaj Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Infodent24
    Rynek aptek House Market Portal Spożywczy Puls HR Property Design
    Koszyk cenowy Sady Ogrody Promocjada Puls HR