Zanik mięśni zwiększa ryzyko demencji i alzheimera

ZDROWIE

Autor: PAP Nauka w Polsce/Rynek Zdrowia   16 lipca 2018 15:21


Zanik mięśni zwiększa ryzyko demencji i alzheimera Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Niewielka masa mięśniowa przy obfitej tkance tłuszczowej w starszym wieku może wskazywać na podwyższone ryzyko demencji i choroby Alzheimera - informuje pismo "Clinical Interventions in Aging".

 1. Badania przeprowadzili naukowcy z Florida Atlantic University`s Comprehensive Center for Brain Health. Wykorzystali dane pochodzące z serii badań dotyczących pamięci i starzenia się, w których uczestniczyły 353 osoby (średnia wieku 69 lat). Dane dotyczyły wizyt w klinice, testów zdolności poznawczych - jak Montreal Cognitive Assessment lub wymienianie gatunków zwierząt, testów funkcjonalnych, takich jak siła uchwytu czy testów wstawania z krzesła oraz składu ciała (masa mięśniowa, wskaźnik masy ciała, procent tkanki tłuszczowej).

  Jak się okazało, sarkopenia (zanik mięśni w połączeniu z obfitą tkanką tłuszczową) może być ważnym wskaźnikiem pozwalającym przewidzieć sprawność umysłową starszych osób.

  Otyłość i sarkopenia wiązały się z obniżonymi funkcjami wykonawczymi, takimi jak pamięć operacyjna, elastyczność umysłowa, samokontrola i orientacja.

  Otyłość może zwiększać ryzyko upośledzenia funkcji wykonawczych poprzez mechanizmy naczyniowe, behawioralne, metaboliczne i zapalne lub może wynikać ze zmniejszonej kontroli impulsów, samokontroli i zachowań ukierunkowanych na cel. Dokładne mechanizmy wiążące otyłość z dysfunkcją poznawczą nie zostały jeszcze ustalone. Z kolei sarkopenia wiąże się z upośledzeniem zdolności, które dotyczą rozwiązywania konfliktów i selektywnej uwagi.

  Zarówno zanik mięśni, jak i utrata tkanki mięśniowej są naturalnymi elementami procesu starzenia, jednak oba te procesy negatywnie wpływają na zdrowie i funkcje poznawcze. Ich jednoczesne występowanie szkodzi bardziej niż wynikałoby to z sumy działań każdego z osobna (przy czym sam zanik mięśni szkodzi sprawności umysłowej bardziej niż sama otyłość).

  Więcej: www.naukawpolsce.pap.pl

Podobał się artykuł? Podziel się!

BĄDŹ NA BIEŻĄCO!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekseniora.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Seniora: polub nas na Facebooku

Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych


Dyskusje


POLECAMY W PORTALACH

 • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
 • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu
  Dobrzemieszkaj Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Infodent24
  Rynek aptek House Market Portal Spożywczy Puls HR Property Design
  Koszyk cenowy Sady Ogrody Promocjada Puls HR