Zaskakujące badanie: mózg tworzy neurony do późnej starości?

ZDROWIE

Autor: PAP/Rynek Seniora   06 kwietnia 2018 15:31


Zaskakujące badanie: mózg tworzy neurony do późnej starości? Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Naukowcy z Columbia University twierdzą, że nawet w wieku starczym rejon mózgu zwany hipokampem produkuje nowe komórki nerwowe. To wynik sprzeczny z rezultatami innego, niedawno opublikowanego badania.

Trwa spór o to, czy w dorosłym mózgu człowieka powstają neurony. Całkiem niedawno naukowcy z University of California w San Francisco donieśli o szczegółowym badaniu próbek ludzkich mózgów, według którego, po zakończeniu dzieciństwa nowe komórki nerwowe praktycznie już w mózgu człowieka nie powstają.

Teraz, na łamach pisma "Cell Stem Cell" zespół z Columbia University zaprezentował wyniki równie przekonującego badania, które pokazuje, że ludzki mózg, a konkretnie jego rejon zwany hipokampem (odpowiedzialny m.in. za działanie pamięci i przetwarzanie emocji) tworzy nowe neurony aż do starości.

Autorzy publikacji przebadali hipokampy 28 wcześniej zdrowych osób w wieku od 14 do 79 lat, które nagle zmarły. Jak twierdzą, to pierwszy przypadek, w którym naukowcy sprawdzili pod kątem obecności nowych neuronów oraz pod kątem ukrwienia całe hipokampy uzyskane krótko po śmierci dawców.

Badacze zwracają jednocześnie uwagę na badania prowadzone na gryzoniach i naczelnych, które pokazały zachodzący z wiekiem spadek intensywności tworzenia nowych neuronów. Nowe rezultaty sugerują, że u człowieka dzieje się inaczej.

- Odkryliśmy, że starsi ludzie podobnie jak młode osoby mają zdolność tworzenia w hipokampie tysięcy nowych neuronów z komórek progenitorowych - relacjonuje główna autorka pracy prof. Maura Boldrini.

- Zauważyliśmy także podobne objętości hipokampa w różnych grupach wiekowych. Niemniej, starsze osoby miały słabiej rozwiniętą sieć naczyń krwionośnych, co być może powoduje, że nowe neurony tworzą u nich mniej połączeń - wyjaśnia badaczka.

Seniorzy mieli też mniejszą liczbę pochodzących z komórek macierzystych, nieaktywnych komórek progenitorowych, z których potem mogą powstawać neurony.

Prof. Boldrini spekuluje, że ten mniejszy zapas komórek, gorsze ukrwienie i słabsze tworzenie połączeń między neuronami mogą być przyczyną spadku zdolności poznawczych i zwiększenia wrażliwości emocjonalnej w późniejszym wieku.

- Możliwe jest, że zachodząca w hipokampie neurogeneza podtrzymuje specyficzne dla ludzi zdolności poznawcze i jej spowolnienie może być powiązane ze spadkiem poznawczo-emocjonalnej odporności - mówi autorka badania.

Jej zdaniem, przyszłe badania nad starzeniem się mózgu pokażą, jak na powstawanie, dojrzewanie i przetrwanie komórek nerwowych wpływają hormony, czynniki regulujące działanie genów i różnorodne zależności międzykomórkowe.

Podobał się artykuł? Podziel się!

BĄDŹ NA BIEŻĄCO!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekseniora.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Seniora: polub nas na Facebooku

Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych


Dyskusje


POLECAMY W PORTALACH

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu
    Dobrzemieszkaj Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Infodent24
    Rynek aptek House Market Portal Spożywczy Puls HR Property Design
    Koszyk cenowy Sady Ogrody Promocjada Puls HR