Zatrzymali rozwój choroby Alzheimera. Na razie u myszy
Autor: PAP/Rynek Seniora   13 października 2016 08:54

Dzięki dostarczeniu do komórek nerwowych genu PGC1-alfa za pomocą wektora wirusowego naukowcom udało się zatrzymać proces rozwoju choroby Alzheimera u myszy - informuje pismo "Proceedings of the National Academy of Sciences".

Naukowcy z Imperial College London podczas wcześniejszych analiz laboratoryjnych ustalili, że gen PGC1-alfa może zapobiegać powstawaniu charakterystycznych dla choroby Alzheimera blaszek amyloidu-beta w mózgu. Kontynuując badania, stworzyli oni zmodyfikowaną wersję lentiwirusa, który posłużył jako wektor dostarczający ów gen do komórek w mózgach myszy.

Wirus docierał do dwóch obszarów mózgu, które w pierwszej kolejności są narażone na powstawanie blaszek amyloidowych - kory i hipokampa. Kora mózgu odpowiada za pamięć długotrwałą, rozumowanie i nastrój. Zaburzenia w jej funkcjonowaniu mogą powodować objawy depresji oraz problemy z wykonywaniem rutynowych czynności, takich jak ubieranie się czy przyrządzanie dobrze znanych sobie potraw. Uszkodzenia w obrębie hipokampa skutkują z kolei problemami z pamięcią krótkotrwałą oraz orientacją, co prowadzi do zapominania ostatnich wydarzeń, rozmów lub tego, co się jadło na śniadanie, a także trudności ze odnalezieniem drogi do domu.

Terapię zastosowano u myszy na wczesnym etapie rozwoju choroby Alzheimera, jeszcze przed powstaniem złogów amyloidowych. Po czterech miesiącach leczoną grupę porównano z gryzoniami, u których nie zastosowano terapii. Okazało się, że w mózgach tych pierwszych występowało niewiele blaszek amyloidowych, podczas gdy w mózgach nieleczonych myszy ich nagromadzenie było bardzo wyraźne. Co więcej, myszy te radziły sobie podczas testów pamięciowych równie dobrze jak zdrowe gryzonie.

Po zastosowaniu terapii genowej nie zaobserwowano ubytku komórek nerwowych w obrębie hipokampa. Zmniejszyła się natomiast liczba komórek glejowych, które w czasie choroby Alzheimera mogą wytwarzać toksyczne substancje prozapalne, powodujące dalsze uszkodzenia neuronów.

Kodowane przez gen PGC1-alfa białko bierze udział w procesach metabolicznych, m.in. w metabolizmie cukrów i tłuszczów. Inne badania sugerują, że poziom tego białka może wzrastać w wyniku aktywności fizycznej lub działania resweratrolu (związku zawartego w czerwonym winie).

Naukowcy mają nadzieję, że ich praca przyczyni się do stworzenia nowych metod zapobiegania chorobie lub zatrzymywania jej na wczesnym etapie rozwoju. 

Podobał się artykuł? Podziel się!

BĄDŹ NA BIEŻĄCO!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekseniora.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Seniora: polub nas na Facebooku

Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych


Dyskusje


  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu
    Dobrzemieszkaj Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Infodent24
    Rynek aptek House Market Portal Spożywczy Puls HR Property Design
    Koszyk cenowy Sady Ogrody Promocjada Puls HR