Zawał przed 55-60. r.ż. sugeruje hipercholesterolemię rodzinną

ZDROWIE

Autor: PAP/Rynek Seniora   26 września 2016 14:11


Zawał przed 55-60. r.ż. sugeruje hipercholesterolemię rodzinną Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Wczesny zawał serca w rodzinie u osób przed 55-60. rokiem życia może świadczyć o hipercholesterolemii rodzinnej, z której nie zdaje sobie sprawy aż 99 proc. cierpiących na nią osób - alarmuje Stowarzyszenie Pacjentów z Hiperlipidemią Rodzinną z siedzibą w Gdańsku.

24 września obchodzony jest Dzień Świadomości Hipercholesterolemii Rodzinnej. Tego dnia od godz. 10 do 21 będzie czynna Ogólnopolska Telefoniczna Pomoc Pacjencka pod nr tel. +48 530 065 430 - poinformował prezes Stowarzyszenia Ireneusz Bencer.

Poza tym, również w sobotę, między godz. 12 a 14 na stronie www.hipercholesterolemia.pl odbędzie się interaktywny czat z ekspertem - dr Agnieszką Mickiewicz z Krajowego Centrum Diagnostyki i Leczenia Hipercholesterolemii Rodzinnej przy Gdańskim Uniwersytecie Medycznym.

Zawał w młodym wieku? To może być dziedziczne
Według stowarzyszenia w Polsce na hipercholesterolemię rodzinną cierpi od 80 do 160 tys. chorych. Wyliczenia te wynikają z tego, że jest to choroba dziedziczna występująca średnio u jednej na 200 osób na świecie. Jest ona spowodowana uszkodzeniem jednego genu i jest jednym z najczęstszych takich schorzeń. Prawdopodobieństwo jej przekazania z rodzica na dziecko sięga 50 proc.

- Przyjrzyjmy się swojej rodzinie: jeśli występowały w niej przypadki zawałów w młodym wieku, warto zbadać poziom cholesterolu u siebie i swoich bliskich, nie wyłączając dzieci i młodzieży - podkreśliła dr Mickiewicz. Mężczyźni dotknięci hipercholesterolemią rodzinną mogą mieć zawał serca jeszcze przed 55. rokiem życia, a kobiety - zanim ukończą 60 lat.

Stowarzyszenie zwraca również uwagę, że u nieleczonych dorosłych można zaobserwować występowanie guzków w obrębie ścięgien na piętach i dłoniach (kępki żółte ścięgien), żółtawe plamki wokół oczu (tzw. żółtaki płaskie powiek) oraz pierścień rogówki. O rozpoznaniu choroby decyduje jednak badanie genetyczne.

Nieleczona hipercholesterolemia rodzinna może skrócić życie o 20-30 lat. Jednak prawie 99 proc. dotkniętych nią osób nie jest świadomych swojej choroby, dopóki nie trafiają do szpitala z groźnymi powikłaniami sercowo-naczyniowymi. U niektórych osób pierwszym objawem choroby jest zawał serca.

Można zatrzymać postęp choroby
Wywołujący chorobę gen znacznie podwyższa poziom "złego" cholesterolu (LDL). "O chorobie tej powinno się zawsze pomyśleć przy stwierdzeniu stężenia cholesterolu LDL powyżej 190 mg/dl i cholesterolu całkowitego co najmniej 310 mg/dl u dorosłego lub co najmniej 230 mg/dl u dziecka i jednocześnie występowaniu u chorego lub w rodzinie przedwczesnej choroby wieńcowej" - podkreśla stowarzyszenie na swojej stronie internetowej.

Stężenie cholesterolu wzrasta wraz z wiekiem, a nadmiar odkłada się w ścianach tętnic przyspieszając rozwój miażdżycy. W przypadku braku rozpoznania i odpowiedniego leczenia objawy choroby wieńcowej pojawiają się u mężczyzn już w czwartej dekadzie życia, a u kobiet średnio 10 lat później.

- Przy obecnym stanie wiedzy medycznej nie można całkowicie wyleczyć tej choroby, ale można zatrzymać jej postęp i wydłużyć życie chorych - zapewniła dr Mickiewicz.

Dzień Świadomości Hipercholesterolemii Rodzinnej zainicjowała w 2012 r. w USA fundacja Familial Hypercholesterolemia Foundation. Stowarzyszenie Pacjentów z Hiperlipidemią Rodzinną już po raz trzeci włącza się w międzynarodowe obchody tego dnia. Stowarzyszenie działa od 2001 r. i zrzesza pacjentów z dziedzicznymi zaburzeniami gospodarki lipidowej z całej Polski.

Podobał się artykuł? Podziel się!

BĄDŹ NA BIEŻĄCO!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekseniora.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Seniora: polub nas na Facebooku

Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych


Dyskusje


POLECAMY W PORTALACH

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu
    Dobrzemieszkaj Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Infodent24
    Rynek aptek House Market Portal Spożywczy Puls HR Property Design
    Koszyk cenowy Sady Ogrody Promocjada Puls HR