Zbudują system umożliwiający kontakt pacjenta z lekarzem na odległość

ZDROWIE

Autor: PAP/Rynek Seniora   19 maja 2016 08:49


Zbudują system umożliwiający kontakt pacjenta z lekarzem na odległość Platforma telemedycznna ma objąć też: centralny rejestr pacjenta, portal lekarza, portal pacjenta, telekonsultacje, telemonitoring, telekonsylia, a także e-dokumentację, czyli m.in. e-receptę, e-zwolnienie, e-skierowanie. Fot. Fotolia

Platforma internetowa, umożliwiająca kontakt pacjenta z lekarzem, zasięgnięcie porady medycznej, uzyskanie recepty czy skierowania, a także konsultacje między lekarzami różnych specjalności powstaje w Jarosławiu (Podkarpackie). Platforma swym zasięgiem ma objąć cały kraj.

Jak poinformował Konrad Sawiński ze starostwa powiatowego w Jarosławiu start tego systemu telemedycznego planowany jest na przełom czerwca i lipca.

- Dzięki temu Jarosław stanie się pionierem we wdrażaniu tego innowacyjnego rozwiązania na skalę ogólnopolską. Co ważne, jest to rozwiązane zgodne z prawem i zabezpieczone stosownymi certyfikatami, jako wyrób medyczny. Jest to możliwe dzięki przyjętym ostatnio zmianom w prawie - zapewnił Sawiński.

Chodzi o nowelizację ustawy, która weszła w życie pod koniec ub. roku, o systemie informacji w ochronie zdrowia. Nowe przepisy umożliwiają pacjentom dostęp do elektronicznej dokumentacji medycznej, w tym m.in. e-recepty, e-skierowania, e-zlecenia oraz Internetowego Konta Pacjenta (IKP).

Dzięki tym zmianom kontakt pacjenta z lekarzem przez platformę telemedyczną będzie traktowany nie jak rozmowa towarzyska, przez dostępne komunikatory, ale jak wizyta w gabinecie.

Platforma ma zapewnić, w ramach jednego rejestru pacjenta i standardu dokumentacji medycznej, integrację różnych produktów telemedycznych z różnych obszarów terapeutycznych.

W pierwszej kolejności do platformy zostaną zaproszeni lekarze z zakresu kardiologii, diabetologii i psychiatrii. W kolejnych etapach tworzenia platforma ma objąć: centralny rejestr pacjenta, portal lekarza, portal pacjenta, telekonsultacje, telemonitoring, telekonsylia, a także e-dokumentację, czyli m.in. e-receptę, e-zwolnienie, e-skierowanie. Docelowo, w przyszłości, platforma ma także pozwolić na integrację z systemami centralnymi takimi jak ZUS, KRUS, czy NFZ.

Jak wyjaśnił Sawiński, system pozwoli na kontakt ze swoim lekarzem, nawet wtedy, gdy nie będzie go w kraju, czy w mieście, przesłanie mu aktualnych wyników badań, otrzymanie recepty, skonsultowanie się z nim.

- Bardzo ważne jest to, że system ten przewiduje zarówno wsparcie poprzez wirtualną platformę jak również wsparcie stacjonarne, na miejscu. Lekarz zna pacjenta, a ten, np. w momencie, kiedy poczuje się gorzej, dzięki systemowi natychmiast skontaktuje się ze swoim lekarzem i uzyska pomoc - podkreślił Sawiński.

W ramach platformy w największych polskich miastach oraz w Jarosławiu powstaną również tzw. centra referencyjne, których zadaniem będzie konsultowanie i opiniowanie tego systemu przez lekarzy-specjalistów.

W Jarosławiu powstanie też Centrum Wsparcia Klienta, którego pracownicy pomogą, w razie trudności, w nawiązaniu kontaktu przez internet z lekarzem.

Sawiński poinformował, że ten innowacyjny projekt jest opracowywany i ulepszany od 10 lat. W praktyce był już wykorzystywany m.in. w ogólnopolskim przesiewowym badaniu słuchu.

- Teraz, dzięki zmianom w prawie, zostanie wykorzystany do stworzenia platformy telemedycznej Silvermedic, stanowiącej połączenie wiedzy medycznej i technologicznej, jak zapewniają jego twórcy - mówił Sawiński.

Podobał się artykuł? Podziel się!

BĄDŹ NA BIEŻĄCO!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekseniora.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Seniora: polub nas na Facebooku

Rynek Seniora: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych


Dyskusje


POLECAMY W PORTALACH

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
    Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Infodent24 Rynek aptek House Market
    Portal Spożywczy Puls HR Koszyk cenowy Property Design Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.