Zbyt długi sen wskaźnikiem ryzyka demencji

ZDROWIE

Autor: PAP/Rynek Seniora   23 lutego 2017 14:23


Zbyt długi sen wskaźnikiem ryzyka demencji Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Osoby, które przeważnie śpią w nocy ponad dziewięć godzin, są dwukrotnie bardziej narażone na rozwój demencji w kolejnej dekadzie, niż ludzie śpiący krócej - wykazało badanie, które publikuje pismo „Neurology”.

Zależność ta dotyczy szczególnie osób, które mają wykształcenie niższe niż średnie. W ich przypadku ryzyko rośnie aż sześciokrotnie.

Autorzy pracy - naukowcy z Boston University School of Medicine (BUSM) w USA - tłumaczą, że nadmiar snu może być raczej objawem niż przyczyną neurodegeneracyjnych zmian w mózgu typowych dla demencji (czyli znacznego pogorszenia sprawności umysłowej). Dlatego działania mające na celu skrócenie snu nie przyczynią się prawdopodobnie do zmniejszenia jej ryzyka.

Stwierdzenie tego typu problemów ze snem może natomiast stać się użytecznym narzędziem pomocnym w identyfikacji osób narażonych na rozwój demencji w kolejnej dekadzie. Osoby te warto poddawać testom sprawdzającym i monitorującym pamięć oraz procesy myślowe, przekonuje współautor badania dr Matthew Pase, neurolog z BUSM.

W najnowszej analizie wykorzystano dane zebrane wśród blisko 2,5 tys. uczestników słynnego amerykańskiego badania pt. Framingham Heart Study (FHS), w wieku 66-78 lat. Dotyczyły one m.in. tego, ile godzin zazwyczaj przesypiają w nocy. Następnie przez 10 lat obserwowano, czy rozwija się u nich demencja, również jej najpoważniejsza postać, tj. choroba Alzheimera.

Okazało się, że osoby, które przeważnie spały ponad dziewięć godzin w nocy, były dwukrotnie bardziej zagrożone demencją w kolejnej dekadzie, niż seniorzy śpiący krócej. Dokładniejsza analiza wykazała, że ta zależność dotyczyła głównie osób z wykształceniem niższym niż średnie. Te z nich, które spały w nocy ponad dziewięć godzin, były sześciokrotnie bardziej narażone na wystąpienie demencji w kolejnej dekadzie.

W ocenie współautorki pracy prof. Sudhy Seshadri wyniki te sugerują, że dobre wykształcenie może w pewnym stopniu chronić przed demencją.

Badani śpiący długo mieli też mniejszą objętość całkowitą mózgu w porównaniu z osobami sypiającymi 6-9 godzin (czyli zgodnie z rekomendacjami) oraz osłabione funkcje wykonawcze. Są to te z funkcji poznawczych, które odpowiadają za najbardziej złożone i świadome reakcje organizmu, zwłaszcza za wykonywanie działań celowych i zgodnych z intencjami.

Podobał się artykuł? Podziel się!

CZYTAJ TAKŻE

BĄDŹ NA BIEŻĄCO!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekseniora.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Seniora: polub nas na Facebooku

Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych


Dyskusje


POLECAMY W PORTALACH

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu
    Dobrzemieszkaj Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Infodent24
    Rynek aptek House Market Portal Spożywczy Puls HR Property Design
    Koszyk cenowy Sady Ogrody Promocjada Puls HR