Zbyt wczesna i zbyt późna menopauza to wyższe ryzyko cukrzycy

ZDROWIE

Autor: PAP/Rynek Seniora   28 lipca 2016 11:43


Zbyt wczesna i zbyt późna menopauza to wyższe ryzyko cukrzycy Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Podwyższone ryzyko zachorowania na cukrzycę typu 2 występuje u kobiet, które przechodzą menopauzę zarówno przed 46., jak i po 55. roku życia. Groźny jest też krótki okres rozrodczy.

Naukowcy pod kierunkiem Erin LeBlanc z Kaiser Permanente wykazali tę zależność w badaniu, które objęło ponad 124 tys. kobiet w wieku 50-79 lat, będących uczestniczkami wieloletniego studium pt. Women's Health Initiative.

Panie wypełniały szczegółowe ankiety na tematy zdrowotne, w tym na temat swojej historii reprodukcyjnej oraz wieku, w którym wystąpiła u nich pierwsza i ostatnia miesiączka (odpowiednio menarche i menopauza). Stan ich zdrowia śledzono przez ok. 12 lat.

Menopauza a cukrzyca
Okazało się, że kobiety, które miały ostatnią miesiączkę przed ukończeniem 46. lat, były o 25 proc. bardziej narażone na cukrzycę typu 2 w porównaniu z paniami, które miały menopauzę między 46. a 55. rokiem życia. Menopauza po 55. roku życia wiązała się ze wzrostem ryzyka cukrzycy o 12 proc. Jak podaje Północnoamerykańskie Towarzystwo ds. Menopauzy, średnia wieku kobiet, w momencie wystąpienia ostatniej miesiączki, wynosi 51 lat.

W analizie brano pod uwagę kilka czynników mogących mieć wpływ na wyniki, takich jak wiek, rasa, wskaźnik masy ciała (BMI), stosowanie antykoncepcji hormonalnej, hormonalnej terapii menopauzalnej, liczbę ciąż, aktywność fizyczną oraz ilość spożywanego alkoholu.

Autorzy pracy tłumaczą, że po menopauzie spada poziom estrogenu w organizmie kobiety. Towarzyszy temu wzrost apetytu, obniżenie tempa przemiany materii, przyrost tkanki tłuszczowej i wzrost poziomu cukru we krwi, a to sprzyja rozwojowi cukrzycy typu 2.

Dotychczasowe badania sugerowały, że wcześniejsze przebycie menopauzy zwiększa ryzyko zachorowania na to schorzenie, ale nie było wiadomo, że również panie mające menopauzę w późniejszym wieku są na nie bardziej narażone. Naukowcy na razie nie potrafią wyjaśnić tej zależności.

Krótki okres reprodukcyjny także zwiększa ryzyko
W najnowszym badaniu wykazano również, że kobiety, których okres reprodukcyjny (tj. okres od pierwszej do ostatniej miesiączki) był krótszy, miały większe ryzyko zachorowania na cukrzycę typu 2.

Panie, których okres rozrodczy był najkrótszy (mniej niż 30 lat) były o 37 proc. bardziej zagrożone cukrzycą niż kobiety o cyklu reprodukcyjnym średniej długości, tj. od 36 do 40 lat. W przypadku kobiet, które zachowały zdolności rozrodcze przez ponad 45 lat, ryzyko zachorowania na cukrzycę było wyższe o 23 proc.

Zdaniem głównej autorki badania dr Erin LeBlanc wiedza na temat podwyższonego ryzyka cukrzycy typu 2. powinna zachęcić kobiety do większego dbania o prawidłową masę ciała, zdrowego odżywiania się i regularnych ćwiczeń. Takie zmiany stylu życia mogą obniżyć ryzyko zaburzeń metabolizmu glukozy, podkreśla badaczka. 

Podobał się artykuł? Podziel się!

BĄDŹ NA BIEŻĄCO!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekseniora.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Seniora: polub nas na Facebooku

Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych


Dyskusje


POLECAMY W PORTALACH

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu
    Dobrzemieszkaj Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Infodent24
    Rynek aptek House Market Portal Spożywczy Puls HR Property Design
    Koszyk cenowy Sady Ogrody Promocjada Puls HR