Zdalna rehabilitacja, roboty medyczne - coraz więcej innowacji medycznych

ZDROWIE

Autor: PAP - Nauka w Polsce/Rynek Seniora   09 czerwca 2016 13:08


Zdalna rehabilitacja, roboty medyczne - coraz więcej innowacji medycznych Pacjent po zawale serca może już samodzielnie wykonywać ćwiczenia rehabilitacyjne pod zdalną kontrolą lekarzy. Fot. materiały prasowe

Innowacyjne metody leczenia zwiększające jego skuteczność są coraz częściej wykorzystywane w polskiej medycynie - ocenili eksperci z całego kraju na konferencji naukowej w Warszawie.

Prof. Ryszard Piotrowicz z warszawskiego Instytutu Kardiologii wskazał, że pacjent po zawale serca może już samodzielnie wykonywać ćwiczenia rehabilitacyjne pod zdalną kontrolą lekarzy. Umożliwia to telemedycyna, czyli przesyłanie danych o stanie chorego, takich jak EKG czy tempo bicia serca, pozwalających monitorować jego zdrowie.

- W Polsce zaledwie 18 proc. zawałowców poddawanych jest rehabilitacji kardiologicznej, która zmniejsza ryzyko ich zgonu w późniejszym okresie - powiedział specjalista. Jego zdaniem może to zmienić telemedycyna, która też pozwala zmniejszyć koszty, gdyż chory nie wymaga przebywania w ośrodku rehabilitacyjnym.

Dyrektor Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego we Wrocławiu prof. Wojciech Witkiewicz zaznaczył, że kończy się zarówno era klasycznej chirurgii otwartej, jak i małoinwazyjnych zabiegów laparoskopowych. W Europie Zachodniej i USA coraz częściej wykorzystuje się roboty chirurgiczne.

Według specjalisty, w USA wykorzystywanych jest już ponad 2,3 tys. robotów chirurgicznych, a w Europie - 660. Co roku w szpitalach instalowanych jest 200 kolejnych takich aparatów, które wykazują się większą zręcznością niż najbardziej doświadczeni chirurdzy.

W Polsce od 2010 r. jest tylko jeden robot medyczny, wykonywane przy jego pomocy zabiegi nie są wciąż refundowane przez Narodowy Fundusz Zdrowia. Wszystkie wykonane dotąd zabiegi były finansowane z grantów naukowych w celach szkoleniowo-naukowych. - Operacje przy użyciu robotów to mniej bólu dla chorego, mniej krwi, mniej powikłań, w tym również mniej infekcji pooperacyjnych – podkreślił prof. Witkiewicz.

W Fundacji Rozwoju Kardiochirurgii w Zabrzu prowadzone są zaawansowane prace nad polskim robotem medycznym o nazwie Robin Heart. Przeznaczony jest do zabiegów kardiochirurgicznych. Powstało już kilka odmian tego aparatu, najnowszy to Robin Heart mc2. Robot ten ma wykonywać operacje na bijącym sercu, w rytm jego pracy. Na razie jest on testowany na zwierzętach.

Prof. Mirosław Ząbek z Wojewódzkiego Szpitala Bródnowskiego w Warszawie mówił o najnowszej, piątej już generacji tzw. noża gamma (Gamma Knife), który pozwala operować guzy mózgu bez konieczności otwarcia czaszki ani wykonywania cięć w jej kościach. Zamiast skalpela wykorzystuje się promieniowanie kobaltowe (gamma) podzielone na 192 wiązki. Każda z nich jest bezpieczna dla tkanki mózgu, dopiero ich kumulacja, zogniskowanie w jednym miejscu, powoduje zniszczenie patologicznych tkanek.

- Radiochirurgia w niektórych zabiegach, takich jak guzy mózgu, jest coraz bardziej konkurencyjna dla tradycyjnej neurochirurgii - podkreślił prof. Ząbek.

Podobał się artykuł? Podziel się!

BĄDŹ NA BIEŻĄCO!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekseniora.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Seniora: polub nas na Facebooku

Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych


Dyskusje


POLECAMY W PORTALACH

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu
    Dobrzemieszkaj Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Infodent24
    Rynek aptek House Market Portal Spożywczy Puls HR Property Design
    Koszyk cenowy Sady Ogrody Promocjada Puls HR