Zdaniem ministra zdrowia odpowiedzialność za żywienie w szpitalu spoczywa m.in. na dyrektorze

ZDROWIE

Autor: PAP/Rynek Seniora   21 czerwca 2018 14:46


Zdaniem ministra zdrowia odpowiedzialność za żywienie w szpitalu spoczywa m.in. na dyrektorze Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Kuchnia szpitalna w dużym stopniu zależy od dyrekcji placówki - ocenił w czwartek (21 czerwca) minister zdrowia Łukasz Szumowski, pytany o żywienie pacjentów na szpitalnych oddziałach.

- W dokumentacji medycznej zaczęła w tej chwili obowiązywać karta, która ocenia stan wyżywienia pacjenta, jego stan - czy jest niedożywiony, czy ma braki w bilansie, jaki jest jego BMI (wskaźnik masy ciała-PAP) - wskazał minister.

Jego zdaniem "kuchnia szpitalna, to jak będzie robiona, w dużym stopniu zależy od dyrekcji".

- Są oczywiście kontrole jakości, robione choćby przez sanepid i przez NFZ - warunków świadczenia usług medycznych - dodał.

Szumowski zauważył, że wizytując teraz szpitale, a wcześniej bywając w nich jako lekarz, widział, że są szpitale, gdzie jedzenie jest na dobrym poziomie i takie, gdzie jest fatalne.

- Dyrektorzy muszą wykazać się większą inicjatywą, by żywienie było odpowiednie, szczególnie tam, gdzie są np. starsi pacjenci - ocenił.

W kwietniu NIK opublikowała raport o żywieniu w szpitalach. Oceniono w nim, że posiłki przygotowywane z surowców niskiej jakości mają niewłaściwe wartości odżywcze. Średni, dzienny koszt żywienia w szpitalach, w latach 2015-2017, wynosił od 9,55 zł do 17,99. W większości skontrolowanych szpitali - pacjenci otrzymywali posiłki nieadekwatne do stanu zdrowia.

"Badania próbek posiłków szpitalnych, przeprowadzonych na zlecenie NIK przez organy Państwowej Inspekcji Sanitarnej i Inspekcji Handlowej, wykazały niedobory składników odżywczych, mogących powodować uszczerbek na zdrowiu pacjentów" - podawała Izba.

Pacjentom serwowano zbyt mało warzyw i owoców, za dużo mięsa czerwonego, tłustych przetworów mięsnych, tłustych wędlin, w tym gorszej jakości. NIK podnosiła, że nie we wszystkich szpitalach i firmach cateringowych przygotowujących posiłki dla kontrolowanych szpitali zachowano odpowiednie warunki sanitarno-higieniczne przy przygotowywaniu i dystrybucji posiłków. W dwóch szpitalach stwierdzono np. obecność insektów.

"Dziennik Gazeta Prawna" informował w tym tygodniu, że sanepid skontrolował szpitale pod względem panujących w nich warunków. Z informacji DGP wynika, że sanepid wydał 718 opinii. W 123 placówkach dopatrzono się poważnych nieprawidłowości, w 544 takich, które nieznacznie zagrażają zdrowiu pacjenta (dane bez woj. lubuskiego). Zaledwie część przeszło test bez uwag. Najpoważniejsze uwagi dotyczyły problemów, m.in. z centralną sterylizatornią, brakiem rezerwowego zasilania w wodę i energię i pełnego bezpieczeństwa radiologicznego.

Żywienie pacjentów w szpitalu jest finansowane w ramach kontraktów zawieranych z Narodowym Funduszem Zdrowia na leczenie szpitalne, które obejmują zarówno świadczenia medyczne, jak i towarzyszące. Dzienną stawkę żywieniową w szpitalu ustala kierownik podmiotu leczniczego.

Podobał się artykuł? Podziel się!

BĄDŹ NA BIEŻĄCO!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekseniora.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Seniora: polub nas na Facebooku

Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych


Dyskusje


POLECAMY W PORTALACH

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu
    Dobrzemieszkaj Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Infodent24
    Rynek aptek House Market Portal Spożywczy Puls HR Property Design
    Koszyk cenowy Sady Ogrody Promocjada Puls HR