Zdrowe starzenie się zaczyna się w dzieciństwie
Autor: KL/Rynek Seniora   25 września 2015 10:13

Myśląc o polityce senioralnej czy szerzej zdrowym starzeniu się trzeba doceniać prewencję i profilaktykę podejmowane już w okresie dzieciństwa - podkreślali eksperci  na sesji „Zdrowe i aktywne starzenie się - wizja Europy 2050 " odbywającej się w czasie Międzynarodowego Kongresu Zdrowego Starzenia w Warszawie.

Prof. Jean Bousquet, przewodniczący Światowego Sojuszu przeciwko Przewlekłym Chorobom Układu Oddechowego Światowej Organizacji Zdrowia (WHO), podkreślał na spotkaniu, że dziś mamy z jednej strony coraz większą grupę osób starszych przewlekle chorych , a z drugiej rosnący problemem braków kadrowych personelu medycznego i opiekuńczego. Zrównoważenie tych problemów jest jednym z najpilniejszych wyzwań. Bo tylko wtedy uda się osiągnąć cel jakim jest nie tylko wydłużanie życia, ale zwiększanie jego jakości na kolejnych etapach 

Profesor przypomniał, że obecnie realizowany jest projekt "Europejskie partnerstwo na rzecz innowacji sprzyjającej aktywnemu starzeniu się w dobrym zdrowiu". Ten pilotażowy projekt ma na celu zwiększenie o dwa lata do roku 2020 średniej liczby lat przeżytych przez Europejczyków w dobrym zdrowiu dzięki:

- poprawie zdrowia i jakości życia (ze szczególnym uwzględnieniem osób starszych)
- zapewnieniu stabilności i efektywności systemów opieki zdrowotnej i społecznej w perspektywie długoterminowej
- zwiększeniu konkurencyjności przemysłu UE za pośrednictwem rozwoju przedsiębiorstw i zdobywania nowych rynków

- Aktywne starzenie się w dobrym zdrowiu jest wyzwaniem wspólnym dla wszystkich europejskich krajów. Widzimy, że Polska poczyniła duże wysiłki by tą ideę wdrożyć w życie. Obserwujemy jak wiele tu zaczyna się działać na rzecz prewencji, w profilaktyce dzieci, co przecież jest fundamentalne dla procesu zdrowego starzenia się. Zdrowe starzenie to jest kompleksowa opieka nad populacją - zaznaczał.

Ekspert zwrócił uwagę, że w przypadku osób starszych dużym wyzwaniem są działania skierowane na zapobieganie upadkom, które obecnie są jedną z pięciu przyczyn problemów zdrowotnych i niepełnosprawności osób starszych.

- Priorytetem w opiece globalnej są obecnie choroby przewlekłe, które są ściśle powiązane ze starzeniem się populacji. By z nimi walczyć potrzebne są całościowe i długofalowe programy działania oparte na wymianie międzynarodowych doświadczeń i zastosowaniu innowacyjnych rozwiązań.  Cieszy nas duże zaangażowanie w te prace Polski - komentował Bousquet.

Podobał się artykuł? Podziel się!

BĄDŹ NA BIEŻĄCO!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekseniora.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Seniora: polub nas na Facebooku

Rynek Seniora: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych


Dyskusje


  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
    Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Infodent24 Rynek aptek House Market
    Portal Spożywczy Puls HR Koszyk cenowy Property Design Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.