Zdrowie mózgu: wbrew badaniom nie służą mu kawa, czerwone wino i ciemna czekolada

ZDROWIE

Autor: PAP/Rynek Seniora   29 stycznia 2018 11:20


Zdrowie mózgu: wbrew badaniom nie służą mu kawa, czerwone wino i ciemna czekolada Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Wbrew dotychczasowym badaniom czerwone wino, ciemna czekolada i napoje bogate w kofeinę niekoniecznie służą zachowaniu sprawnego mózgu. Naukowcy wynoszą natomiast zalety płynące ze spożywania warzyw, jagód i ryb.

Nowe opracowanie Global Council on Brain Health (GCBH) - niezależnej rady skupiającej naukowców, lekarzy i ekspertów z całego świata koncentrowało się na obserwacji jak dieta i wybór produktów żywnościowych wpływa na zdrowie mózgu. Nie znalazło dowodów na korzyści jakie mogłyby dla niego płynąć ze spożywania ciemnej czekolady, czerwonego wina i napoi bogatych w kofeinę.

Ustalenia ekspertów opatrzone tytułem: "Brain Food: GCBH Reccomendations on Nourishing Your Brain Health" mogą stanowić zimny prysznic dla amatorów Cabarnet, Merlot, czy Shiraz, którzy z upodobanie uzasadniają popijanie czerwonego wina jego zbawiennymi skutkami.

"Jeśli pijesz alkohol, rób to z umiarem i tylko wraz z posiłkami ponieważ nie jest jasne czy istnieje jakikolwiek korzystny poziom jego spożycia służący zdrowiu mózgu" - przekonuje raport GCBH.

Niezależni eksperci nie znaleźli też znaczących dowodów na poparcie tezy jakoby kawa miała dalekosiężny pozytywny wpływ na mózg. Przypomnieli o niektórych badaniach mówiących o ochronnych właściwościach utleniaczy w kawie i herbacie i wskazujących na krótkoterminowe wzmocnienie czujności u człowieka. Podkreślali jednak, że "nie ma zgody czy wpływ kawy i herbaty jest zdecydowanie korzystny, czy też szkodliwy dla zdrowia mózgu".

Raport cytowany przez amerykański biuletyn dla seniorów AARP, odnosi się także do konsumpcji ciemnej czekolady. Wyjaśnia, że niektóre opracowania wykazują możliwość zahamowania utraty pamięci w przypadku dużego spożycia flawonoidów kakaowych. Przestrzegają jednak przed negatywnymi skutkami ubocznymi.

- Ilość czekolady, jaką należałoby zjeść dla pozytywnego wpływu na zdrowie mózgu oznacza jednak konieczność niweczącego te zalety wzrostu kalorii i cukru, który się zarazem spożywa - stwierdzają.

Badanie GCBH sponsorowane przez AARP oraz brytyjską organizację charytatywną Age UK, potwierdza natomiast to, co jest na ogół dobrze znane. Mówi o dobrodziejstwach dla zdrowia mózgu związanych z dietą roślinną bogatą w zielone warzywa liściaste.

Jednocześnie eksperci zwracają uwagę na szkodliwe działanie na mózg diety bogatej w czerwone mięso, tłuszcze nasycone oraz cukier. Nade wszystko jednak zachęcają do jedzenia ryb.

- Istnieje coraz więcej dowodów, że omega-kwasy tłuszczowe w rybach chronią przed chorobami neurodegeneracyjnymi. Niektóre ryby mają wysoką zawartość rtęci, ale korzyści przewyższają ryzyko tłumaczą specjaliści.

Podobał się artykuł? Podziel się!

BĄDŹ NA BIEŻĄCO!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekseniora.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Seniora: polub nas na Facebooku

Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych


Dyskusje


POLECAMY W PORTALACH

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu
    Dobrzemieszkaj Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Infodent24
    Rynek aptek House Market Portal Spożywczy Puls HR Property Design
    Koszyk cenowy Sady Ogrody Promocjada Puls HR