Zdrowie publiczne: rząd zajmie się projektem ustawy
Autor: PAP/Rynek Seniora   23 czerwca 2015 09:13

Rząd we wtorek (23 czerwca) zajmie się m.in. projektem ustawy o zdrowiu publicznym, do którego dołączony jest projekt Narodowego Programu Zdrowia. Długofalowym efektem realizacji zadań NPZ ma być wydłużenie trwania życia do 78 lat (mężczyźni) i 84 lat (kobiety) w 2030 r.

Wśród największych problemów zdrowia publicznego autorzy regulacji wymienili choroby układu krążenia, nowotwory, choroby układu oddechowego, cukrzycę oraz problemy psychiczne.

Wśród zadań dotyczących zdrowia publicznego, które będą realizowane na podstawie projektowanej ustawy wymieniono: systematyczne monitorowanie stanu zdrowia i jego zagrożeń oraz jakości życia; prowadzenie edukacji zdrowotnej dostosowanej do potrzeb różnych grup społeczeństwa, a zwłaszcza dzieci, i młodzieży i osób starszych; promowanie zdrowia i profilaktyka chorób oraz ograniczanie nierówności w zdrowiu wynikających z uwarunkowań społecznoekonomicznych.

Realizacja zadań przewidzianych w ustawie i Narodowym Programie Zdrowia przyczynić się do wielu korzystnych zmian zdrowotnych - m.in. za cel autorzy projektów stawiają zmniejszenie odsetka palących o 2 proc. do 2020 r.; zatrzymanie wzrostu otyłości i cukrzycy do 2025 r.; zmniejszenie odsetka osób nieuprawiających aktywności fizycznej o 10 proc. do 2025 r. oraz zmniejszenie liczby osób pijących szkodliwie alkohol o 10 proc. Długofalowym efektem ma być wydłużenie trwania życia do 78 lat (mężczyźni) i 84 lat (kobiety) w 2030 r. oraz zmniejszenie różnicy w przeciętnej długości życia między kobietami a mężczyznami z 8 lat do lat 6.

Podobał się artykuł? Podziel się!

BĄDŹ NA BIEŻĄCO!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekseniora.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Seniora: polub nas na Facebooku

Rynek Seniora: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych


Dyskusje


  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
    Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Infodent24 Rynek aptek House Market
    Portal Spożywczy Puls HR Koszyk cenowy Property Design Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.