
Ludzki mózg wyhodowali w laboratorium Amerykanie. Ma służyć do eksperymentów. Dzięki niemu będzie można na przykład ustalić, co wpływa na rozwój niektórych schorzeń neurologicznych - geny czy środowisko.
Kłębek tkanek ma wielkość ziarenka grochu. Jego stopień złożoności odpowiada mniej więcej mózgowi pięciotygodniowego płodu ludzkiego. Naukowcy twierdzą, że są w nim wszystkie ważniejsze typy komórek występujące normalnie w ludzkim mózgu. Brakuje tylko naczyń krwionośnych.
Eksperyment prowadzony przez badaczy z Uniwersytetu Stanowego Ohio jest najbardziej zaawansowanym spośród dotąd upublicznionych. O pracach poinformowano podczas wojskowej konferencji Military Health System Research Symposium w Fort Lauderdale na Florydzie.
Wszystkie komórki zostały wytworzone ze zmodyfikowanych genetycznie komórek skóry.
Na sztucznie wyhodowanej tkance będzie można przeprowadzać eksperymenty z lekami i modyfikacjami genetycznymi w sposób etyczny - bez narażania zdrowia ludzi. Będzie również można ustalić, co wpływa na rozwój niektórych schorzeń neurologicznych - geny czy środowisko. Mózg na szkle jest bowiem pozbawiony wpływów czynników środowiskowych.
Więcej: www4rp.pl
Newsletter
Rynek Seniora: polub nas na Facebooku
Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze
RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych