
Stowarzyszenie Mężczyzn z Chorobami Prostaty „Gladiator” wydało bezpłatny poradnik, w którym chorzy z rakiem prostaty znajdą najważniejsze informacje na ten temat.
W Polsce rak prostaty co roku wykrywany jest u 9 tys. mężczyzn, spośród których 4 tys. umiera. Choroba ta będzie występowała coraz częściej, ponieważ chorują na nią głównie mężczyźni po 60. roku życia.
Poradnik skierowany jest przede wszystkim do chorych na raka stercza i ich bliskich, ale zawarte w nim treści mogą okazać się przydatne również dla pacjentów z innych obszarów onkologicznych oraz samych lekarzy.
- Chorzy na raka niemal codziennie dzwonią na nasz telefon zaufania i opowiadają o swoich problemach - mówi Tadeusz Włodarczyk, prezes Stowarzyszenia „Gladiator”, pomysłodawca poradnika. Na przykład o tym, że boją się pytać lekarzy o różne formy terapii albo, że brakuje im środków na codzienną walkę z chorobą. Dlatego uznaliśmy, że jest potrzeba stworzenia takiego wydawnictwa, które w kompleksowy sposób omówi najważniejsze dla pacjenta onkologicznego aspekty.
Do przygotowania broszury zostali zaproszeni specjaliści, którzy na co dzień pracują z pacjentami chorymi na raka i rozumieją ich potrzeby. Część medyczna została opracowana przez lekarza urologa, dra Romana Sosnowskiego z Kliniki Nowotworów Układu Moczowego Centrum Onkologii – Instytutu im. Marii Skłodowskiej-Curie.
Znalazły się w niej nie tylko podstawowe informacje dotyczące diagnozowania choroby, ale też dane na temat różnego typu dostępnych w Polsce metod leczenia, także pacjentów z przerzutami do kości.
Autorką części psychologicznej „Porozmawiajmy jak chorować po męsku” jest znana psychoonkolog dr Mariola Kosowicz z Zakładu Psychoonkologii Centrum Onkologii – Instytut im. Marii Skłodowskiej-Curie. Jej porady, choć dotyczą pacjentów-mężczyzn, mają charakter uniwersalny i mogą pomóc także innym chorym na raka. Dr Kosowicz pisze m. in. o formach radzenia sobie z chorobą nowotworową zarówno w kontekście akceptacji swojego stanu, jak też wzmacniania relacji z rodziną i lekarzami.
Kwestie finansowe związane z chorobą nowotworową to trzecia część poradnika zatytułowana „Pieniądze pomagają w walce o zdrowie”. Jadwiga Chojecka z Fundacji Onkologicznej „Alivia” przedstawiła w niej możliwości pozyskiwania środków na leczenie oraz codzienne funkcjonowanie z chorobą. Pacjenci oraz ich bliscy mogą tu znaleźć szczegółowe informacje dotyczące m.in. prowadzonego przez fundację programu „Skarbonka”, a także poznać korzyści jakie daje założenie subkonta i gromadzenie na nim środków na leczenie nowotworu.
Poradnik dla chorych na raka prostaty został wydany w ramach kampanii „Rada na Raka prostaty”, nad którą patronat merytoryczny objęło m.in. Polskie Towarzystwo Urologiczne. Broszurę w formie papierowej można nabyć za pośrednictwem Stowarzyszenia „Gladiator” lub pobrać ją w wersji elektronicznej ze strony www.gladiator-prostata.pl
Newsletter
Rynek Seniora: polub nas na Facebooku
Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze
RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych