Zebrali wszystkie informacje dla pacjentów z rakiem prostaty

ZDROWIE

Autor: Rynek Senioraa   10 sierpnia 2016 14:52


Zebrali wszystkie informacje dla pacjentów z rakiem prostaty Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Stowarzyszenie Mężczyzn z Chorobami Prostaty „Gladiator” wydało bezpłatny poradnik, w którym chorzy z rakiem prostaty znajdą najważniejsze informacje na ten temat.

W Polsce rak prostaty co roku wykrywany jest u 9 tys. mężczyzn, spośród których 4 tys. umiera. Choroba ta będzie występowała coraz częściej, ponieważ chorują na nią głównie mężczyźni po 60. roku życia.

Poradnik skierowany jest przede wszystkim do chorych na raka stercza i ich bliskich, ale zawarte w nim treści mogą okazać się przydatne również dla pacjentów z innych obszarów onkologicznych oraz samych lekarzy.

- Chorzy na raka niemal codziennie dzwonią na nasz telefon zaufania i opowiadają o swoich problemach - mówi Tadeusz Włodarczyk, prezes Stowarzyszenia „Gladiator”, pomysłodawca poradnika. Na przykład o tym, że boją się pytać lekarzy o różne formy terapii albo, że brakuje im środków na codzienną walkę z chorobą. Dlatego uznaliśmy, że jest potrzeba stworzenia takiego wydawnictwa, które w kompleksowy sposób omówi najważniejsze dla pacjenta onkologicznego aspekty.

Do przygotowania broszury zostali zaproszeni specjaliści, którzy na co dzień pracują z pacjentami chorymi na raka i rozumieją ich potrzeby. Część medyczna została opracowana przez lekarza urologa, dra Romana Sosnowskiego z Kliniki Nowotworów Układu Moczowego Centrum Onkologii – Instytutu im. Marii Skłodowskiej-Curie.

Znalazły się w niej nie tylko podstawowe informacje dotyczące diagnozowania choroby, ale też dane na temat różnego typu dostępnych w Polsce metod leczenia, także pacjentów z przerzutami do kości.

Autorką części psychologicznej „Porozmawiajmy jak chorować po męsku” jest znana psychoonkolog dr Mariola Kosowicz z Zakładu Psychoonkologii Centrum Onkologii – Instytut im. Marii Skłodowskiej-Curie. Jej porady, choć dotyczą pacjentów-mężczyzn, mają charakter uniwersalny i mogą pomóc także innym  chorym na raka. Dr Kosowicz pisze m. in. o formach radzenia sobie z chorobą nowotworową zarówno w kontekście akceptacji swojego stanu, jak też wzmacniania relacji z rodziną i lekarzami.

Kwestie finansowe związane z chorobą nowotworową to trzecia część poradnika zatytułowana „Pieniądze pomagają w walce o zdrowie”. Jadwiga Chojecka z Fundacji Onkologicznej „Alivia” przedstawiła w niej możliwości pozyskiwania środków na leczenie oraz codzienne funkcjonowanie z chorobą. Pacjenci oraz ich bliscy mogą tu znaleźć szczegółowe informacje dotyczące m.in. prowadzonego przez fundację programu „Skarbonka”, a także poznać korzyści jakie daje założenie subkonta i gromadzenie na nim środków na leczenie nowotworu.

Poradnik dla chorych na raka prostaty został wydany w ramach kampanii „Rada na Raka prostaty”, nad którą patronat merytoryczny objęło m.in. Polskie Towarzystwo Urologiczne. Broszurę w formie papierowej można nabyć za pośrednictwem Stowarzyszenia „Gladiator” lub pobrać ją w wersji elektronicznej ze strony www.gladiator-prostata.pl

Podobał się artykuł? Podziel się!

BĄDŹ NA BIEŻĄCO!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekseniora.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Seniora: polub nas na Facebooku

Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych


Dyskusje


POLECAMY W PORTALACH

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu
    Dobrzemieszkaj Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Infodent24
    Rynek aptek House Market Portal Spożywczy Puls HR Property Design
    Koszyk cenowy Sady Ogrody Promocjada Puls HR