Zembala: będzie więcej geriatrów i oddziałów geriatrycznych

ZDROWIE

Autor: PAP/Rynek Seniora   14 sierpnia 2015 08:21


Zembala: będzie więcej geriatrów i oddziałów geriatrycznych Minister Zembala zapowiada, że w nowym kontraktowaniu „zwiększy się znacząco liczba nowo otwieranych oddziałów geriatrycznych" Fot. Michał Oleksy PTWP

Uruchomienie od października br. dodatkowych szkoleń z zakresu geriatrii zapowiedział minister zdrowia Marian Zembala. Miałyby one dać możliwość skrócenia programu specjalizacji i być skierowane do internistów, którzy mają doświadczenie w pracy z chorymi starszymi.

O pomyśle, który resort zdrowia ma realizować m.in. z Ministerstwem Pracy i Polityki Społecznej, szef resortu zdrowia mówił na konferencji prasowej w Opolu, po debacie z cyklu „Polaków zdrowia portret własny 2015”

Podał, że program ten ma zostać uruchomiony od października br. i skierowany do internistów, którzy mają już doświadczenie przynajmniej 5-letnie w pracy także ze starszymi pacjentami. - Łączymy siły (z ministrem pracy - przyp. PAP) po to, żeby w bardzo znaczący sposób zwiększyć liczbę geriatrów w poszczególnych regionach w kraju - tłumaczył Zembala.

Geriatria w nowym kontraktowaniu
Zaznaczył, że - co ma być widać w nowym kontraktowaniu - „zwiększy się znacząco liczba nowo otwieranych oddziałów geriatrycznych jako pewien model przekształcenia części szpitali w opiekę długoterminową”.

Tłumaczył, że takie działania mają pomóc sprostać rosnącym potrzebom starszych osób, co powoduje wzrost potrzeby kształcenia geriatrów. - Polega to na tym, że uruchamiamy dodatkowe tory i ścieżki kształcenia dla doświadczonych internistów, którzy już mają doświadczenie geriatryczne, skracając program specjalizacji, ale dodatkowo go wzbogacając o kursy organizowane z Centrum Medycznym Kształcenia Podyplomowego - mówił PAP dopytywany o pomysł Zembala i zapewnił, że takie kształcenie z cyklu czteroletniego „w przypadku pewnej grupy” lekarzy może skrócić się nawet do 6 miesięcy.

Dodał, że zwiększanie liczby oddziałów geriatrycznych ma się odbywać „stosownie do mapy potrzeb danego województwa”.

Z danych resortu zdrowia wynika, że w Polsce 343 lekarzy posiada tytuł specjalisty w dziedzinie geriatrii, w tym 332 wykonuje zawód (według danych na koniec kwietnia br.). W trakcie szkolenia specjalizacyjnego w dziedzinie geriatrii jest 169 lekarzy (stan na koniec marca br.).

Kolejki w ortopedii i okulistyce
Podczas konferencji w Opolu minister zdrowia pytany był także o pomysły na skrócenie kolejek dla pacjentów czekających np. na endoprotezy, czasem wiele lat. - Zgodzę się, że pojęcie czekania 15 czy 20 lat dla chorego, który dzisiaj ma lat 70, jest absurdalne. Ale ono nie oddaje siły i możliwości polskiej medycyny - podkreślił Zembala.

Dodał, że obecnie obszary, w których kolejki oczekujących są dłuższe, to ortopedia i okulistyka, które dotyczą chorych starszych. Zaznaczał jednak, że w również w tym kontekście trzeba pamiętać, iż o ponad 7 lat wydłużyła się średnia wieku np. mężczyzn. Zembala mówił, że oznacza to, że taka osoba „w naturalny sposób staje się pacjentem częstszym ortopedii czy okulistyki, tych wszystkich schorzeń, które są pewną cechą wieku starszego”.

- Wiemy o tym zarówno w okulistyce, jak i ortopedii. Chcemy tę sytuację usprawnić i przedstawimy taki projekt na spotkaniu w Poznaniu. Odniesiemy się zarówno do ortopedii, jak i do okulistyki, we współpracy z liderami tego środowiska. Dobra wiadomość, że w zakresie onkologii już kolejki się zmniejszyły, także w zakresie kardiologii - mówił w czwartek minister zdrowia.

- Chcemy przeprosić pacjenta, który ma odległy, wieloletni termin (np. w ortopedii - przyp. PAP), bo () to mówiąc szczerze nie powinno mieć miejsca. Przepraszam - dodał minister. 

Nie ma ubezpieczenia pielęgnacyjnego
Wśród poruszanych w Opolu tematów znalazły się też m.in. problem niedoborów kadr pielęgniarskich czy systemy opieki i wsparcia seniorów.

BĄDŹ NA BIEŻĄCO!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekseniora.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Seniora: polub nas na Facebooku

Rynek Seniora: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych


Dyskusje


POLECAMY W PORTALACH

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
    Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Infodent24 Rynek aptek House Market
    Portal Spożywczy Puls HR Koszyk cenowy Property Design Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.